Figura św. Kazimierza Jagiellończyka powstała razem z ołtarzem św. Anny, przed 1748 rokiem. Została wymieniona w aktach wizytacji z tego roku.
Rzeźba ścięta z tyłu, ustawiona na cokole. Święty ukazany frontalnie, w kontrapoście, z głową skierowaną w lewo. Prawą rękę ma opuszczoną, lewa spoczywa na piersi. Twarz ma kwadratową, o wyodrębnionej brodzie, młodzieńczych rysach, dużych, migdałowatych oczach, krótkim, prostym nosie i wąskich, rozchylonych ustach, okoloną krótkimi, kręconymi, brązowymi włosami. Na głowie ma mitrę książęcą. Ubrany jest w długą tunikę oraz rozchylony z przodu płaszcz królewski, o szerokich rękawach, z gronostajową pelerynką. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna, szaty złocone.
Rzeźba z Zielonek wzorowana jest na figurze św. Kazimierza, którą Antoni Frączkiewicz wykonał do kościoła Kamedułów na Bielanach do ołtarza św. Bonifacego, św. Władysława i św. Benedykta w kaplicy królewskiej (1737-1738).
Święty Kazimierz (1458-1484) był synem króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Zmarł w wieku 26 lat, dlatego ukazywany jest jako młodzieniec, bez brody. W ikonografii przedstawiany jest w stroju książęcym, z insygniami królewskimi. Figura świętego w Zielonkach w prawej wyciągniętej ręce mogła trzymać gałązkę lilii, symbolizującą czystość, którą święty ślubował zachować.
Figura św. Kazimierza Jagiellończyka powstała razem z ołtarzem św. Anny, przed 1748 rokiem. Święty Kazimierz (1458-1484) ukazywany jest jako młodzieniec, bez brody, w stroju książęcym. Jego atrybutem jest lilia, która mogła znajdować się w prawej ręce omawianej figury.
Paulina Kluz, "Św. Kazimierz Jagiellończyk", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-kazimierz-jagiellonczyk-2