Św. Jan Kanty

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zielonki
Miejscowość
Zielonki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Krowodrza
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba późnobarokowa rzeźba XVIII wieku sztuka pierwszej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
lewy ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/25211
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
przed 1748 rokiem
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – około 50 cm
wysokość – około 120 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Jana Kantego powstała razem z ołtarzem św. Anny, przed 1748 rokiem. Została wymieniona w aktach wizytacji z tego roku.

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu, ustawiona na cokole. Święty ukazany frontalnie, w kontrapoście, z głową skierowaną w prawo. Lewą rękę ma opuszczonĄ w dół, prawą podtrzymuje zamkniętĄ księgę. Twarz ma kwadratową, o dużych, migdałowatych oczach, krótkim, prostym nosie i wąskich ustach, okolonĄ krótkimi, kręconymi włosami i brodą. Na głowie ma biret. Ubrany jest w togę profesorską o szerokich rękawach, z załogą (pelerynką). Polichromia ciała naturalistyczna, szaty i atrybuty złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Jan z Kęt pochodził z rodziny mieszczańskiej, studiował na Uniwersytecie Krakowskim, na którym uzyskał stopień magistra teologii i gdzie wykładał. Uważany jest za jednego z najbardziej uczonych świętych polskich. Wyróżniał się ogromną pracowitością oraz miłosierdziem. Przedstawiany jest w todze profesorskiej, często z księgą.

Streszczenie

Figura św. Jana Kantego powstała razem z ołtarzem św. Anny, przed 1748 rokiem. Święty Jan z Kęt pochodził z rodziny mieszczańskiej, studiował na Uniwersytecie Krakowskim, na którym uzyskał stopień magistra teologii i gdzie wykładał. Przedstawiany jest w todze profesorskiej, często z księgą.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jan Kanty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-kanty-15

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności