Figura św. Jana Kantego powstała razem z ołtarzem św. Anny, przed 1748 rokiem. Została wymieniona w aktach wizytacji z tego roku.
Rzeźba ścięta z tyłu, ustawiona na cokole. Święty ukazany frontalnie, w kontrapoście, z głową skierowaną w prawo. Lewą rękę ma opuszczonĄ w dół, prawą podtrzymuje zamkniętĄ księgę. Twarz ma kwadratową, o dużych, migdałowatych oczach, krótkim, prostym nosie i wąskich ustach, okolonĄ krótkimi, kręconymi włosami i brodą. Na głowie ma biret. Ubrany jest w togę profesorską o szerokich rękawach, z załogą (pelerynką). Polichromia ciała naturalistyczna, szaty i atrybuty złocone.
Święty Jan z Kęt pochodził z rodziny mieszczańskiej, studiował na Uniwersytecie Krakowskim, na którym uzyskał stopień magistra teologii i gdzie wykładał. Uważany jest za jednego z najbardziej uczonych świętych polskich. Wyróżniał się ogromną pracowitością oraz miłosierdziem. Przedstawiany jest w todze profesorskiej, często z księgą.
Figura św. Jana Kantego powstała razem z ołtarzem św. Anny, przed 1748 rokiem. Święty Jan z Kęt pochodził z rodziny mieszczańskiej, studiował na Uniwersytecie Krakowskim, na którym uzyskał stopień magistra teologii i gdzie wykładał. Przedstawiany jest w todze profesorskiej, często z księgą.
Paulina Kluz, "Św. Jan Kanty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-kanty-15