Św. Wawrzyniec

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Raciechowice
Miejscowość
Raciechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Św. Jakuba Apostoła
Tagi
rzeźba późnobarokowa
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny w północno-wschodnim narożniku nawy
Identyfikator
DZIELO/14071
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1779 rok
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 116 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 112 cm
Szerokość figury – 75 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Wawrzyńca powstała razem z całym rokokowym wyposażeniem kościoła w 1779 roku. Została wykonana przez współpracujących ze sobą braci – Antoniego i Ignacego Korneckich.

Opis

Rzeźba drążona, ustawiona na niskiej podstawie. Święty zwrócony w trzech czwartych w prawo, z uniesioną głową skierowaną w lewo, w kontrapoście, o esowato wygiętej sylwetce. W lewej ręce trzyma księgę opartą na prawym udzie, w prawej, wyciągniętej w bok trzyma ruszt. Twarz ma szczupłą, kwadratową, z wyraźnie zarysowaną żuchwą, niewielkimi, migdałowatymi oczami, osadzonymi blisko siebie, małym nosem i wąskimi ustami. Włosy krótkie, silnie kręcone. Święty ubrany jest w albę przewiązaną w talii, dalmatykę dekorowaną płaskorzeźbionym wzorem roślinnym, na lewym przedramieniu ma manipularz. Figura niemal w całości złocona, jedynie alba i księga są srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Figura św. Wawrzyńca pod względem formalnym odpowiada rzeźbom tworzonym w warsztacie Korneckich. Czas jej powstania wskazuje jednak, że została wykonana po rozwiązaniu warsztatu w Gdowie (1776) przez pracujących w nim dawniej braci, Antoniego i Ignacego Korneckich, synów Piotra Korneckiego.
Święty Wawrzyniec był jednym z diakonów papieża Sykstusa II, dlatego w ikonografii przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Podczas prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Waleriana schwytano papieża i jego diakonów, w tym Wawrzyńca. Święty był poddany torturom przypalania na żelaznej kracie (ruszcie), dlatego stanowi ona jego atrybut.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Silne przetarcia w partii złoceń.

Streszczenie

Figura św. Wawrzyńca powstała razem z całym rokokowym wyposażeniem kościoła w 1779 roku. Została wykonana przez współpracujących ze sobą braci – Antoniego i Ignacego Korneckich. Święty Wawrzyniec był jednym z diakonów papieża Sykstusa II. Był poddany torturom przypalania na żelaznej kracie (ruszcie), dlatego stanowi ona jego atrybut.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Biliński Piotr, "Raciechowice", Kraków 2003
Kornecki Marian, "Zabytki sztuki" , [w:] "Monografia powiatu myślenickiego, t. 1: Historia" , red.Reinfuss Roman , Kraków 1970 , s. 285-356

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Wawrzyniec", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wawrzyniec-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności