Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Raciechowice
Miejscowość
Raciechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Św. Jakuba Apostoła
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
strych nad zakrystią
Identyfikator
DZIELO/14020
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie
Wymiary podstawowe
szerokość – 92 cm
wysokość – 195 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 90 cm
Szerokość figury – 92 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura Chrystusa Ukrzyżowanego powstała zapewne w pierwszej połowie XVII wieku.

Opis

Do prostego krzyża przybita trzema gwoźdźmi pełnoplastyczna figura Chrystusa umarłego. Ciało w lekkim zwisie, o szeroko rozłożonych ramionach, głowa opadająca na prawy bark, nogi delikatnie ugięte w kolanach, stopy w układzie prawa na lewą. Chrystus ma podłużną twarz, z zamkniętymi oczami, długim, spiczastym nosem i wąskimi ustami, okoloną krótką, kręconą brodą. Włosy długie, ciemnobrązowe, silnie skręcone w pukle, opadające na plecy i prawe ramię. Na głowie szeroka korona cierniowa. Ciało szczupłe, o wyraźnie podkreślonej talii i szerokich biodrach, z delikatnie zaznaczoną muskulaturą i żebrami. Perizonium krótkie, odsłaniające prawe udo, zawiązane na prawym biodrze z opadającym wzdłuż nogi zwisem tkaniny. Polichromia ciała naturalistyczna, z zaznaczonymi śladami męki. Na zakończeniu pionowej belki krzyża kartusz z napisem „INRI”.

Zarys problematyki artystycznej

Figura w pewien sposób nawiązuje jeszcze do późnogotyckich krucyfiksów, co widoczne jest w układzie ciała, sposobie jego rzeźbienia oraz w oddaniu rysów twarzy i włosów. Natomiast forma perizonium z odsłoniętym udem oraz delikatnie podkreśloną muskulaturą klatki piersiowej wskazuje na odejście od późnogotyckiej konwencji na rzecz swobodniejszego i mniej dramatycznego ujęcia.
Figura ukazuje Chrystusa w typie Cristo morte, a więc umarłego, po tym jak już skonał na krzyżu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ubytki warstwy polichromii, spękania na łączeniach elementów.

Streszczenie

Figura Chrystusa Ukrzyżowanego powstała zapewne w pierwszej połowie XVII wieku. Ukazuje Chrystusa w typie Cristo morte, a więc umarłego, po tym jak już skonał na krzyżu.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-97

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności