Anioł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Michałowice
Miejscowość
Raciborowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Prądnik
Parafia
Św. Małgorzaty
Tagi
Anioł rzeźba późnobarokowa
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny przy północnej ścianie nawy
Identyfikator
DZIELO/05919
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 112 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dwie figury aniołów z drugiej połowy XVIII wieku prawdopodobnie zostały przeniesione do świątyni w Raciborowicach z innego kościoła. Rzeźby umieszczono wtórnie w ołtarzu bocznym skonstruowanym w 1849 roku.

Opis

Figura ścięta i drążona z tyłu, ustawiona na niskiej, nieregularnej podstawie. Anioł ukazany frontalnie, z ugiętą prawą nogą opartą na obłoku, o esowato wygiętej sylwetce, z obiema rękami uniesionymi wysoko i skierowanymi w prawo. Twarz ma okrągłą, o pełnych policzkach i wyodrębnionej brodzie, migdałowatych oczach, prostym nosie i rozchylonych ustach, okoloną krótkimi, kręconymi, brązowymi włosami. Anioł ubrany jest w ekspresyjnie fałdowany, złocony płaszcz, podtrzymywany pojedynczą taśmą przełożoną przez lewe ramię, zawinięty wokół bioder i nóg, odsłaniający tors. Skrzydła duże, złożone i złocone. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Figury aniołów z ołtarza bocznego formalnie nawiązują do dzieł tworzonych w warsztacie Antoniego Frączkiewicza, co szczególnie widoczne jest w sposobie ich upozowania oraz w kształtowaniu ekspresyjnie rozwianych szat, o krawędziach wirujących wokół postaci.
Układ sylwetki omawianego anioła w silnym kontrapoście, z ugiętą nogą opartą na obłoku oraz z uniesionymi wysoko rękoma zwróconymi do siebie jest bardzo podobny do jednej z figur Frączkiewicza flankujących ołtarz główny w katedrze w Kielcach (1728). Rozwiązanie to zostało zaczerpnięte przez rzeźbiarza od Baltazara Fontany, który wykonał taką figurę anioła do ołtarza w kaplicy św. Jana Chrzciciela w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Natomiast pierwowzorem dla tych figur była rzeźba Daniela z kaplicy Chigich w kościele Santa Maria del Popolo w Rzymie, wykonana przez Giovanniego Lorenza Berniniego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia polichromii i złoceń, silne zabrudzenia.

Streszczenie

Dwie figury aniołów z drugiej połowy XVIII wieku prawdopodobnie zostały przeniesione do świątyni w Raciborowicach z innego kościoła i umieszczone wtórnie w ołtarzu bocznym. Nawiązują do dzieł tworzonych w warsztacie Antoniego Frączkiewicza, a ich geneza formalna sięga twórczości Baltazara Fontany i Giovanniego Lorenza Berniniego.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Anioł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/aniol-22

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności