Figurę Chrystusa Zmartwychwstałego wykonał Antoni Kornecki w 1781 roku.
Rzeźba pełna, ustawiona na profilowanym cokole i na rzeźbionej skale. Chrystus zwrócony jest frontalnie, z głową skierowaną w lewą stronę, stoi w silnym kontrapoście. W prawej, uniesionej ręce trzyma drzewce zakończone krzyżem z chorągwią z tkaniny lamowanej koronką, z haftowanym monogramem IHS w glorii, lewą zaś wyciąga w bok. Twarz ma szczupłą, o głęboko osadzonych migdałowatych oczach, niewielkim nosie i małych, pełnych ustach, okoloną brodą oraz krótkimi włosami zaczesanymi do tyłu, układającymi się po bokach w silnie skręcone pukle. Z jego głowy wychodzą trzy wiązki promieni. Chrystus ma przepasane biodra posrebrzonym perizonium. Na prawym ramieniu, na pasku ma zawieszony silnie drapowany i ekspresyjne rozwiany bladoczerwony płaszcz z błękitną podszewką, zarzucony na plecy i na ugiętą prawą nogę. Jego ciało jest szczupłe, o delikatnie zarysowanej, miękko modelowanej muskulaturze torsu i ramion, z zaznaczonymi śladami męki. Na odwrocie podstawy inskrypcja „A(NNO) D(OMINI) / 1781 / A(ntoni) Kornec/ki”.
Figurę cechują wysoki poziom wykonania, o czym świadczy swoboda w upozowaniu postaci, poprawny i miękki modelunek partii anatomicznych i włosów oraz ekspresja i sposób kształtowania tkaniny. Chorągiew została błędnie umieszczona w uniesionej ręce, której dłoń jest w geście błogosławieństwa, natomiast układ palców lewej dłoni wskazuje na to, że w niej pierwotnie znajdowały się drzewce.
Wykonawca figury – Antoni Kornecki, rzeźbiarz i malarz, należał do rodziny o wielopokoleniowej tradycji artystycznej. Razem z ojcem – Piotrem Korneckim, braćmi i krewniakami pracował w warsztacie rzeźbiarskim i malarskim w Gdowie. Antoni w latach siedemdziesiątych XVIII wieku przeniósł się na stałe do Wieliczki, gdzie wciąż prowadził działalność artystyczną, o czym świadczy omawiane dzieło.
Figura Chrystusa Zmartwychwstałego przedstawia go jako triumfującego, po tym jak powstał z grobu. Czerwona szata wskazuje na jego męczeństwo, a chorągiew jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią. Figura używana jest w procesji podczas rezurekcji, po której stawiana jest na ołtarzu po lewej stronie, gdzie znajduje się aż do Wniebowstąpienia.
Niewielkie przetarcia polichromii i laserowań.
Figurę Chrystusa Zmartwychwstałego w 1781 roku wykonał Antoni Kornecki – rzeźbiarz i malarz, należący do rodziny o wielopokoleniowej tradycji artystycznej. Przedstawia Chrystusa jako triumfującego, po tym jak powstał z grobu. Czerwona szata wskazuje na jego męczeństwo, a chorągiew jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią.
Paulina Kluz, "Chrystus Zmartwychwstały", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-zmartwychwstaly-10