Dwie figury aniołów z drugiej połowy XVIII wieku prawdopodobnie zostały przeniesione do świątyni w Raciborowicach z innego kościoła. Rzeźby umieszczono wtórnie w ołtarzu bocznym skonstruowanym w 1849 roku.
Figura ścięta i drążona z tyłu, ustawiona na niskiej podstawie. Anioł ukazany frontalnie, w kontrapoście, o esowato wygiętej sylwetce, obie ręce unosi wysoko, kierując je w lewą stronę. Twarz ma okrągłą, o pełnych policzkach i wyodrębnionej brodzie, migdałowatych oczach, prostym nosie i rozchylonych ustach, okoloną krótkimi, kręconymi, brązowymi włosami. Anioł ubrany w ekspresyjnie fałdowany, złocony płaszcz, podtrzymywany pojedynczą taśmą przełożoną przez lewe ramię, zawinięty wokół bioder, odsłaniający lewą nogę. Skrzydła ma duże, złożone i złocone. Przy prawej nodze postaci srebrzony obłok. Polichromia ciała naturalistyczna.
Figury aniołów z ołtarza bocznego formalnie nawiązują do dzieł tworzonych w warsztacie Antoniego Frączkiewicza, co szczególnie widoczne jest w sposobie ich upozowania oraz w kształtowaniu ekspresyjnie rozwianych szat, o krawędziach wirujących wokół postaci.
Układ sylwetki omawianego anioła w silnym kontrapoście, z ugiętą nogą oraz z uniesionymi wysoko rękami skierowanymi do siebie jest bardzo podobny do jednej z figur Frączkiewicza flankujących ołtarz główny w katedrze w Kielcach (1728). Rozwiązanie to zostało zaczerpnięte przez rzeźbiarza od Baltazara Fontany, który wykonał taką figurę anioła do ołtarza w kaplicy św. Jana Chrzciciela w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Natomiast pierwowzorem dla tych figur była rzeźba Daniela z kaplicy Chigich w kościele Santa Maria del Popolo w Rzymie, wykonana przez Giovanniego Lorenza Berniniego.
Przetarcia polichromii i złoceń, silne zabrudzenia.
Dwie figury aniołów z drugiej połowy XVIII wieku prawdopodobnie zostały przeniesione do świątyni w Raciborowicach z innego kościoła i umieszczone wtórnie w ołtarzu bocznym. Nawiązują do dzieł tworzonych w warsztacie Antoniego Frączkiewicza, a ich geneza formalna sięga twórczości Baltazara Fontany i Giovanniego Lorenza Berniniego.
Paulina Kluz, "Anioł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/aniol-21