Dzwonnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Raciechowice
Miejscowość
Raciechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Św. Jakuba Apostoła
Tagi
architektura drewniana architektura XIX wieku dzwonnica
Miejsce przechowywania
otoczenie kościoła
Identyfikator
DZIELO/14100
Kategoria
dzwonnica
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
drewno, konstrukcja słupowo-ramowa, szalowane z listowaniem
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzwonnica powstała w XIX wieku. W 1937 roku jej dach pokryto gontem.

Opis

Dzwonnica drewniana, konstrukcji słupowej, ściany szalowane z listowaniem, więźba dachowa drewniana. Założona na planie prostokąta, na kamiennym podmurowaniu. Ściany zwężające się ku górze, odcięte listwami w trzech czwartych wysokości. Dach gontowy, czterospadowy, zakończony krzyżem. Otwór drzwiowy w ścianie południowej o wykroju stojącego prostokąta zamknięty drzwiami szalowanymi z listowaniem. Ponad nimi, na osi otwór w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem odcinkowym, zamknięty drzwiczkami szalowanymi z listowaniem. Otwór nakryty gontowym daszkiem okapowym. W najwyższej partii ścian otwory głosowe w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym po trzy na wschodniej i zachodniej ścianie i jednym na północnej.

Zarys problematyki artystycznej

Dzwonnica w Raciechowicach posiada klasyczną dla konstrukcji słupowej formę jednokondygnacyjnej wieży zwężającej się ku górze, nakrytej dachem czterospadowym. Podstawowym zadaniem dzwonnicy było pomieszczenie dzwonów, ale często jej przyziemie pełniło również funkcję magazynu, w którym składowano różne przedmioty kościelne.

Streszczenie

Dzwonnica powstała w XIX wieku. Dzwonnica w Raciechowicach posiada klasyczną dla konstrukcji słupowej formę jednokondygnacyjnej wieży zwężającej się ku górze, nakrytej dachem czterospadowym.

Bibliografia

"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016
Kornecki Marian, "Drewniane kościoły w Małopolsce", Kraków 2000

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Dzwonnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/dzwonnica-11

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności