Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Łękawica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Józefa Robotnika
Tagi
rzeźba XX wieku św. Paweł
Miejsce przechowywania
po prawej stronie ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/03575
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza ćwierć XX wieku, po 1906 roku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźba powstała w pierwszej ćwierci XX wieku. Umieszczono ją po prawej stronie ołtarza głównego z około 1906 roku.

Opis

Rzeźba św. Pawła ustawiona na niskim prostopadłościennym cokole o ściętych narożach. Święty Paweł ustawiony frontalnie, w delikatnym kontrapoście, z lewą nogą ugiętą w kolanie. W prawej dłoni trzyma otwartą księgę, a w lewej miecz. Twarz o jasnej karnacji, z długim i szerokim nosem, okolona długą i bujną brodą. Włosy ciemnobrązowe, gęste, zaczesane do tyłu. Ubrany jest w zieloną suknię z długimi rękawami oraz ciemnobrązowy płaszcz ze złotą podszewką, zdobiony na brzegach złoconym pasem. Księga w czarnej obwolucie. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna, detale złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba przedstawia św. Pawła, który został ukazany w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym z atrybutami: mieczem, którym został ścięty oraz księgą, symbolizującą jego udział w misji apostolskiej. Księga jest atrybutem, który pojawił się w ikonografii świętego już w sztuce wczesnochrześcijańskiej. Z kolei miecz był przypisywany apostołowi dopiero po XIII wieku, znacznie później niż klucze u św. Piotra. Po drugiej stronie ołtarza znajduje się rzeźba św. Piotra, pochodząca z tego samego warsztatu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura św. Pawła ustawiona na ołtarzu głównym w kościele w Łękawicy powstała w pierwszej ćwierci XX wieku. Reprezentuje tradycyjny typ ikonograficzny ukazujący świętego apostoła z księgą i mieczem w dłoniach. Po drugiej stronie ołtarza znajduje się rzeźba św. Piotra, pochodząca z tego samego warsztatu rzeźbiarskiego. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora dzieł.

Bibliografia

Rèau Louis, "Iconographie de l’art chrètien", Paryż 1959
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-31

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności