Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Łękawica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Józefa Robotnika
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/03553
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza ćwierć XX wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, stolarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Opis

Chrzcielnica na niskim, prostopadłościennym cokole. Stopa na planie ośmioboku, profilowana. Trzon ośmioboczny z wypukłym kanelowaniem, zamknięty pierścieniem. Czara ośmioboczna, dekorowana wypukłymi kanelurami z profilowaną wargą. Pokrywa w formie fragmentu kanelowanego trzonu kolumny, na cokole dekorowanym liśćmi. Od frontu drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta z płyciną zdobioną rozetą w medalionie. Całość zwieńczona koroną o czterech kabłąkach, zamkniętą kulą z krzyżem. Chrzcielnica polichromowana w odcieniu kości słoniowej; ze złoconymi detalami i koroną.

Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnica należy do typowych dzieł reprezentujących tę gałąź stolarki artystycznej. Została wykonana w tradycji barokowej, jednak o silnie zmienionych proporcjach i przestylizowanych elementach w pierwszej ćwierci XX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Chrzcielnica powstała w pierwszej ćwierci XX wieku. Należy do typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego. Została wykonana w tradycji barokowej, jednak o silnie zmienionych proporcjach i przestylizowanych elementach.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011

Jak cytować?

Maria Działo, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-41

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności