Epitafium Michaliny z Koczorowskich Dobrzyckiej i Jadwigi z Szulców Moro (Stanisławowej Ożegalskiej).

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Bolechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/00836
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1906 rok
Fundator
synowie i wnukowie zmarłej
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie, złocenia
Wymiary podstawowe
szerokość – 40 cm
wysokość – 60 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Tablica została wmurowana po 1906 roku w ścianę nawy kościoła.

Opis

Kamienna tablica epitafijna w kształcie stojącego prostokąta z inskrypcją „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / MICHALINA Z KOCZOROWSKICH DOBRZYCKA / * W KS(IĘSTWIE) POZNAŃSKIEM / WŁAŚCICIELKA BOLECHOWIC / PRZEŻYWSZY LAT 66 / + 12/1 1874. / SIOSTRZENICA JEJ / JADWIGA Z SZULCÓW MORO / STANISŁAWOWA OŻEGALSKA / * W KORNATACH W KS(IĘSTWIE) POZNAŃSKIEM / WŁAŚCICIELKA BOLECHOWIC / + 28/1 1906. / Błogosławieni umarli którzy w Panu / umierają – Obj. 14 13. / Najlepszej Babce – najukochańszej Matce / wnuki i synowie – w dowód wdzięczności / i miłości tę tablicę kładą / Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie”.

Zarys problematyki artystycznej

Pochodząca z Wielkopolski Michalina Dobrzycka (1808-1874) była właścicielką należącego dawniej do kapituły krakowskiej majątku w Bolechowicach po jego upaństwowieniu i prywatyzacji. Po jej śmierci posiadłości zostały przejęte przez jej siostrzenicę Jadwigę z Szulców Moro (Stanisławową Ożegalską).
Epitafium charakteryzuje prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Wyraźne przetarcia pozłoty kutej inskrypcji.

Streszczenie

Prosta w formie tablica epitafijna Michaliny Dobrzyckiej i Jadwigi Ożegalskiej, dwóch kolejnych właścicielek majątku w Bolechowicach, która pełni funkcję upamiętniającą.

Bibliografia

"Monografia gminy Zabierzów", Kraków 2009
"Stanisław Eustachy Ożegalski h. Kościesza" , [w:] "www.sejm-wielki.pl"

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Epitafium Michaliny z Koczorowskich Dobrzyckiej i Jadwigi z Szulców Moro (Stanisławowej Ożegalskiej).", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-michaliny-z-koczorowskich-dobrzyckiej-i-jadwigi-z-szulcow-moro-stanislawowej-ozegalskiej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności