Epitafium Joanny Stawowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Łękawica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Józefa Robotnika
Tagi
epitafium Joanna Stawowa
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/03556
Kategoria
płyta nagrobna
Czas powstania
po 1978 roku
Technika i materiał
granit, techniki kamieniarskie, techniki rzeźbiarskie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 49 cm
wysokość – 29 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Wszystkie prawa zastrzeżone

Opis

Epitafium w formie tablicy w kształcie leżącego prostokąta ze złoconą inskrypcją „JOANNA STAWOWA / ur(odzona) 17. III. 1895 zm(arła) 8. XII. 1978 / Za wszystko dobre, / co dla nas uczyniła daj Jej / wieczne spoczywanie”.

Zarys problematyki artystycznej

Tablica epitafijna została wykonana po 1978 roku i jest dedykowana Joannie Stawowej, urodzonej 17 marca 1895, a zmarłej 8 grudnia 1978. Epitafium charakteryzuje prostota formy. Treść inskrypcji wyraża żal i smutek po zmarłej, czym nawiązuje do szeregu podobnych form kommemoratywnych z tego okresu. W kościele znajduje się tablica wykonana w tym samym warsztacie, zapewne w tym samym roku, która poświęcona jest Walentemu Stawowemu (1891-1968).

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Epitafium Joanny Stawowej (1895-1978), ufundowane przez najbliższych członków rodziny. W kościele znajduje się tablica wykonana w tym samym warsztacie, zapewne w tym samym roku, która poświęcona jest Walentemu Stawowemu (1891-1968).

Jak cytować?

Maria Działo, "Epitafium Joanny Stawowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-joanny-stawowej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności