Epitafium Walentego Stawowego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Łękawica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Józefa Robotnika
Tagi
epitafium Walenty Stawowy
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/03555
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1978 roku
Technika i materiał
granit, techniki kamieniarskie, techniki rzeźbiarskie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 50 cm
wysokość – 28 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Wszystkie prawa zastrzeżone

Opis

Epitafium w formie tablicy w kształcie leżącego prostokąta z inskrypcją: „WALENTY STAWOWY / ur(odzony) 10. II. 1891 w ŁĘKAWICY / zm(arły) 2. XII. 1968 w Ameryce. / Dobrodziej tutejszego kościoła. / Za wszystko dobre, co dla nas / uczynił, daj mu Panie / światłość wiekuistą.”

Zarys problematyki artystycznej

Tablica epitafijna poświęcona Walentemu Stawowemu, urodzonemu 10 lutego 1891 w Łękawicy, zmarłemu 2 grudnia 1968 w Ameryce. Tablica została wykonana w tym samym warsztacie co epitafium Joanny Stawowej (1895-1978) znajdujące się w kościele. Oba epitafia zostały zapewne zamówione po śmierci Joanny Stawowej, dlatego też datę powstania omawianego zabytku należałoby przesunąć na 1978 rok. Epitafium charakteryzuje prostota formy. Treść inskrypcji wyraża żal i smutek po zmarłym, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z tego okresu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Epitafium Walentego Stawowego (1891-1968) wykonane w tym samym warsztacie, co tablica epitafijna Joanny Stawowej (1895-1978) znajdująca się również w kościele, czyli po 1978 roku. Treść inskrypcji wyraża żal i smutek po zmarłym, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z tego okresu.

Jak cytować?

Maria Działo, "Epitafium Walentego Stawowego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-walentego-stawowego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności