Dekoracja figuralna ołtarza głównego (oprócz rzeźb św. Agnieszki i św. Elżbiety Węgierskiej) została wykonana w warsztacie tyrolskiego rzeźbiarza Ferdinanda Prinotha w latach 1912-1913. Ołtarz poddano konserwacji w 2001 roku.
Rzeźba pełnoplastyczna przedstawiająca św. Metodego ustawiona na niskim cokole. Figura ustawiona frontalnie, w lewej ręce trzyma ikonę, prawą unosi w geście oratorskim. Twarz pociągła, okolona krótką brodą, oczy skierowane na wprost. Włosy brązowe, sięgające do ramion, z przedziałkiem pośrodku. Święty jest ubrany w białą albę, u spodu dekorowaną malowanym ornamentem roślinnym, czerwony ornat z zieloną podszewką na brzegu, dekorowany wicią roślinną oraz omoforion. Ikona w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem półkolistym z przedstawieniem Sądu Ostatecznego. Pośrodku Michał Archanioł z mieczem i wagą w rękach, powyżej Bóg Ojciec adorowany przez Abrahama i Mojżesza, a w dolnej części piekło i zmierzające do niego dusze. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.
Rzeźbę, podobnie jak strukturę ołtarza głównego, wykonał w latach 1912-1913 tyrolski rzeźbiarz Ferdinand Prinoth. Figura przedstawia św. Metodego w stroju arcybiskupa obrządku wschodniego z obrazem Sądu Ostatecznego. Po drugiej stronie ołtarza ukazano św. Cyryla, ubranego w togę, z księgą oraz krzyżem w dłoniach. Święci byli braćmi, pochodzili z Grecji. Cyryl urodził się około 826 roku, natomiast Metody około 815 roku. Obaj prowadzili misje chrystianizacyjne, m.in. na ziemiach zamieszkanych przez Słowian. Stąd są zarówno świętymi Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. Nazywa się ich apostołami Słowian. W ikonografii św. Metody ukazywany jest w szatach biskupa obrządku wschodniego z obrazem Sądu Ostatecznego, natomiast św. Cyryl w todze filozofa z księgą i stylusem w dłoniach.
Rzeźbę św. Metodego wykonał w latach 1912-1913 tyrolski rzeźbiarz Ferdinand Prinoth. Figura przedstawia św. Metodego w stroju arcybiskupa obrządku wschodniego z obrazem Sądu Ostatecznego.
Maria Działo, "Św. Metody", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-metody-1