Dekoracja figuralna ołtarza głównego (oprócz rzeźb św. Agnieszki i św. Elżbiety Węgierskiej) została wykonana w warsztacie tyrolskiego rzeźbiarza Ferdinanda Prinotha w latach 1912-1913. Ołtarz poddano konserwacji w 2001 roku.
Rzeźba pełnoplastyczna przedstawiająca św. Cyryla, ustawiona na niskim cokole. Figura ustawiona frontalnie, w lewej ręce trzyma księgę, w prawej krzyż. Twarz pociągła, długi i szeroki nos, oczy skierowane na wprost, okolona bujną, siwą i długą brodą. Święty jest ubrany w brązową togę filozofa z długimi rękawami i kapturem założonym na głowę, obwiedzioną na brzegach stylizowaną wicią roślinną, pod spodem ma białą, długą suknię. Księga w zielonej obwolucie, z krzyżykiem greckim na okładce. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, detale złocone i srebrzone.
Rzeźbę, podobnie jak strukturę ołtarza głównego, wykonał w latach 1912-1913 tyrolski rzeźbiarz Ferdinand Prinoth. Figura przedstawia św. Cyryla w stroju filozofa z księgą i krzyżem w dłoniach. Po drugiej stronie ołtarza ukazano św. Metodego w stroju biskupa obrządku wschodniego. Cyryl urodził się około 826 roku, natomiast Metody około 815 roku. Obaj prowadzili misje chrystianizacyjne, m.in. na ziemiach zamieszkanych przez Słowian. Stąd są zarówno świętymi Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. Nazywa się ich apostołami Słowian. W ikonografii św. Metody ukazywany jest w szatach biskupa obrządku wschodniego z obrazem Sądu Ostatecznego, natomiast św. Cyryl w todze filozofa z księgą i stylusem w dłoniach.
Rzeźbę św. Cyryla wykonał w latach 1912-1913 tyrolski rzeźbiarz Ferdinand Prinoth. Figura przedstawia św. Cyryla ubranego w togę filozofa.
Maria Działo, "Św. Cyryl", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-cyryl-1