Św. Jan Nepomucen

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Sucha Beskidzka
Miejscowość
Sucha Beskidzka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba barokowa św. Jan Nepomucen
Miejsce przechowywania
teren kościoła
Identyfikator
DZIELO/08431
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1779 rok
Technika i materiał
kamień, kuty, ryty
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Na obrazach z lat 1839 i 1850 figura ta widoczna jest w klombie znajdującym się na terenie dawnego cmentarza naprzeciwko plebanii, obecnie stoi na prawo od głównej bramy. Pod koniec 2007 roku została poddana renowacji.

Opis

Na dwóch stopniach ustawiono wysoki cokół zwieńczony gzymsem, na którym na podstawie znajduje się figura św. Jana Nepomucena. Z czterech stron cokołu są fakturowane płyciny, na przedniej wyryto datę 1779. Święty o esowato wygiętej sylwetce, w kontrapoście, z prawą nogą zgiętą w kolanie. W obu rękach trzyma krucyfiks. Ma podłużną twarz okoloną krótkim zarostem i długimi, spływającymi na kark włosami. Ma półprzymknięte oczy, mały, wąski nos i rozciągnięte w delikatnym uśmiechu usta. Jest ubrany w strój kanonika: ma narzuconą na sutannę i komżę futrzaną almucję, a na głowie biret. Wokół głowy nimb z sześcioma gwiazdkami.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Jan Nepomucen (właściwie Jan Welflin), syn prawnika z Nepomuk koło Pragi, był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego został przedstawiony w stroju odpowiadającym tej godności. Wmieszany w walkę arcybiskupa Pragi z królem Wacławem, nie chcąc wyjawić tajemnicy spowiedzi, został uwięziony, poddany torturom, aż w końcu zginął zrzucony z mostu Karola do Wełtawy w 1393 roku. Następnego dnia ciało świętego wypłynęło w okolicach kościoła św. Krzyża Większego w Pradze, gdzie zostało złożone. Po trzech latach przeniesiono je do katedry św. Wita. Najsłynniejsza figura świętego i pierwowzór dla późniejszych przedstawień stoi na moście Karola w Pradze. Krzyż, który święty trzyma w dłoni, przypomina o jego szczególnej czci wobec Ukrzyżowanego. Suska figura ma barokową formę, co ujawnia się w charakterystycznie przegiętej sylwetce postaci.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura św. Jana Nepomucena dawniej stała w klombie znajdującym się na terenie dawnego cmentarza naprzeciwko plebanii, obecnie stoi na prawo od głównej bramy. Została wykonana w 1779 roku i ma barokową formę, co ujawnia się w charakterystycznie przegiętej sylwetce postaci świętego.

Bibliografia

Leśniakiewicz Marcin , "Sucha Beskidzka", Sucha Beskidzka 2008
Woźniak Barbara, Wysmołek Grzegorz , "Sucha Beskidzka. Portret miasta", Sucha Beskidzka 2017
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Zespół klasztorno-kościelny Sucha Beskidzka", Krosno 2002
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Sucha Beskidzka i okolice", Sucha Beskidzka 2004
Woźniak Barbara, Leśniakiewicz Marcin, "Parafia w Suchej Beskidzkiej", Wadowice 2008
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Szablowski Jerzy, "Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny, t. 3: Powiat żywiecki", Warszawa 1948

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Św. Jan Nepomucen", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-nepomucen-11

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności