Anioł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Mogilany
Miejscowość
Gaj
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Anioł rzeźba barokowa rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego
Identyfikator
DZIELO/13405
Kategoria
rzeźba
Ilość
2
Czas powstania
1718 rok
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Figura anioła została wykonana razem z nastawą ołtarzową przez Jana Komonieckiego w 1718 roku.

Opis

Figura anioła ukazana jest frontalnie, w kontrapoście, z uniesioną wysoko lewą ręką i dłonią w geście wskazującym oraz prawą ręką wysuniętą w bok. Twarz ma pociągłą, o wysokim czole, małych, migdałowatych oczach, nosie i otwartych ustach, okoloną krótkimi, falowanymi włosami. Anioł ubrany jest w białą tunikę ze złoconą lamówką, odsłaniającą połowę klatki piersiowej i prawe ramię oraz złocony, obfity płaszcz otaczający postać, ekspresyjnie drapowany, opadający na ziemię. Skrzydła ma złocone, złożone po bokach postaci. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Figurę cechuje bardzo miękki modelunek ciała, zwłaszcza w partii twarzy. Ekspresja wyrażona została poprzez ruch postaci oraz odzwierciedlające go szaty, które płynnie otaczają sylwetkę anioła oraz opadają na ziemię obfitymi fałdami. Rzeźba została wykonana na stosunkowo wysokim poziomie artystycznym. Sposób jej modelowania odpowiada figurom z początku XVIII wieku z terenu Krakowa. Jej wykonawca, Jan Komoniecki, był snycerzem pochodzącym z Żywiecczyzny, który wykonał kilka prac na terenie Małopolski, w tym w Krakowie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Silne zabrudzenia, drobne przetarcia warstwy złoceń.

Streszczenie

Figura anioła powstała razem z nastawą ołtarzową, którą wykonał Jan Komoniecki w 1718 roku. Rzeźba jest na stosunkowo wysokim poziomie artystycznym. Sposób jej modelowania odpowiada figurom z początku XVIII wieku z terenu Krakowa.

Jak cytować?

Paulina Kluz , "Anioł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/aniol-30

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności