Tablica została wmurowana w ściane kaplicy po śmierci Anny Branickiej w 1907 roku.
Epitafium w kształcie leżącego prostokąta w ciemnoszarej, szerokiej, gładkiej, rozglifionej ramie. W polu, w jasnym kamieniu wykuto i zaciemniono inskrypcję „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / ANNA Z HOŁYŃSKICH / ALEKSANDROWA / BRANICKA / *1824 +1907 / RODZINA PROSI O ANIOŁ PAŃSKI / ZA SPOKÓJ JEJ DUSZY”.
Anna z Hołyńskich Aleksandrowa Branicka została pochowania w krypcie kaplicy-dzwonnicy, na której umieszczono epitafium. Słynęła z dobroczynności i pobożności – była główną fundatorką nowego kościoła w Suchej wybudowanego według projektu Teodora Talowskiego. Dzięki jej wsparciu założono Gminną Kasę Pożyczkową w Suchej udzielającą korzystnych pożyczek i przyjmującą na opłacalny procent oszczędności mieszkańców Suchej, Stryszawy, Lachowic, Kukowa, Krzeszowa i Tarnawy. Przyczyniła się również do budowy nowej szkoły w latach 1887-1889. Kaplicę nad jej grobem urządził architekt Mączyński, a fundował hrabia Władysław Branicki.
Wnętrze, elewacje i otoczenie kaplicy poddane renowacji między 2003 a 2008 rokiem.
Epitafium Anny z Hołyńskich Aleksandrowej Branickiej zostało wmurowane w ścianę kaplicy w 1907 roku. Ufundował je jej syn – hrabia Władysław Branicki. Anna słynęła z dobroczynności i pobożności, była fundatorką nowego kościoła w Suchej.
Agata Felczyńska , "Epitafium Anny z Hołyńskich Aleksandrowej Branickiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-anny-z-holynskich-aleksandrowej-branickiej