Tablica została wmurowana w ścianę kościoła w lub po 1873 roku.
Tablica epitafijna wykonana z czarnego marmuru w kształcie leżącego prostokąta, z umieszczonym poniżej niewielkiego krzyża łacińskiego złoconym napisem „+ D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / KSIĄDZ FRANCISZEK X(AWERY) CIESIELSKI / kanonik dziekan i proboszcz / w Suchy / * 1806. + 27/2 1873 r(oku)”, obwiedzionym cienką, złotą ramką.
Epitafium upamiętnia wieloletniego proboszcza parafii w Suchej Franciszka Ksawerego Pniewko-Ciesielskiego, któremu w czasie służby pomagało kolejno 12 wikariuszy.
Franciszek Ciesielski urodził się we wsi Jażowy w obwodzie jasielskim w 1806 roku. Studiował filozofię we Lwowie i teologię w Przemyślu, święcenia kapłańskie przyjął w 1831 roku. Był wikariuszem w Gorlicach, Komborni i Mięchocinie, a później proboszczem w Rzepienniku Biskupim. W 1836 roku, przyjmując zaproszenie księżnej Marii Jabłonkowskiej, objął probostwo w Suchej, gdzie urzędował przez następne 36 lat. W 1871 roku został mianowany przez cesarza Franciszka Józefa I kanonikiem honorowym przy kapitule katedralnej w Krakowie. Ksiądz Ciesielski zgromadził w ciągu swojego życia bogatą bibliotekę, którą odkupił od niego hrabia Aleksander Branicki i przeniósł do zamku w Suchej. Do parafii przeniosła się rodzina księdza – jego rodzice oraz siostra, którzy tu również zostali pochowani. Jego dwaj bracia byli księżmi w diecezji przemyskiej.
Dobry.
Czarnomarmurowe epitafium upamiętnia proboszcza parafii w Suchej Franciszka Ksawerego Pniewko-Ciesielskiego, który pełnił służbę w latach 1836-1873. Ksiądz Ciesielski zgromadził w ciągu swojego życia bogatą bibliotekę, którą odkupił od niego hrabia Aleksander Branicki i przeniósł do zamku w Suchej.
Agata Felczyńska, "Epitafium księdza Franciszka Ciesielskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-franciszka-ciesielskiego