Epitafium księdza Franciszka Ciesielskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Sucha Beskidzka
Miejscowość
Sucha Beskidzka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
czarny marmur epitafium ks. Franciszek Ciesielski
Miejsce przechowywania
łuk tęczowy
Identyfikator
DZIELO/08347
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1873 rok
Technika i materiał
czarny marmur kuty, złocony
Wymiary podstawowe
szerokość – 50 cm
wysokość – 37 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Tablica została wmurowana w ścianę kościoła w lub po 1873 roku.

Opis

Tablica epitafijna wykonana z czarnego marmuru w kształcie leżącego prostokąta, z umieszczonym poniżej niewielkiego krzyża łacińskiego złoconym napisem „+ D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / KSIĄDZ FRANCISZEK X(AWERY) CIESIELSKI / kanonik dziekan i proboszcz / w Suchy / * 1806. + 27/2 1873 r(oku)”, obwiedzionym cienką, złotą ramką.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium upamiętnia wieloletniego proboszcza parafii w Suchej Franciszka Ksawerego Pniewko-Ciesielskiego, któremu w czasie służby pomagało kolejno 12 wikariuszy.
Franciszek Ciesielski urodził się we wsi Jażowy w obwodzie jasielskim w 1806 roku. Studiował filozofię we Lwowie i teologię w Przemyślu, święcenia kapłańskie przyjął w 1831 roku. Był wikariuszem w Gorlicach, Komborni i Mięchocinie, a później proboszczem w Rzepienniku Biskupim. W 1836 roku, przyjmując zaproszenie księżnej Marii Jabłonkowskiej, objął probostwo w Suchej, gdzie urzędował przez następne 36 lat. W 1871 roku został mianowany przez cesarza Franciszka Józefa I kanonikiem honorowym przy kapitule katedralnej w Krakowie. Ksiądz Ciesielski zgromadził w ciągu swojego życia bogatą bibliotekę, którą odkupił od niego hrabia Aleksander Branicki i przeniósł do zamku w Suchej. Do parafii przeniosła się rodzina księdza – jego rodzice oraz siostra, którzy tu również zostali pochowani. Jego dwaj bracia byli księżmi w diecezji przemyskiej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Czarnomarmurowe epitafium upamiętnia proboszcza parafii w Suchej Franciszka Ksawerego Pniewko-Ciesielskiego, który pełnił służbę w latach 1836-1873. Ksiądz Ciesielski zgromadził w ciągu swojego życia bogatą bibliotekę, którą odkupił od niego hrabia Aleksander Branicki i przeniósł do zamku w Suchej.

Bibliografia

Harasimczyk Jerzy Henryk , "Zespół klasztorno-kościelny Sucha Beskidzka", Krosno 2002
"Zarys dziejów parafii i kościołów w Suchej Beskidzkiej", Sucha Beskidzka 2008
Woźniak Barbara, Leśniakiewicz Marcin, "Parafia w Suchej Beskidzkiej", Wadowice 2008

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Epitafium księdza Franciszka Ciesielskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-franciszka-ciesielskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności