Epitafium księdza Michała Kołodzieja

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Sucha Beskidzka
Miejscowość
Sucha Beskidzka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
epitafium ks. Michał Kołodziej
Miejsce przechowywania
elewacja kościoła
Identyfikator
DZIELO/08385
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1928 rok
Technika i materiał
kamień ryty, złocony
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Tablica wmurowana w ścianę kościoła w lub po 1928 roku.

Opis

Kamienna tablica w kształcie leżącego prostokąta w szerokiej, profilowanej ramie z uszakami. Na niej, poniżej niewielkiego krzyża łacińskiego majuskułowy, złocony napis „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / KS(IĄDZ) MICHAŁ KOŁODZIEJ / DOKTÓR FILOZOFJI I PRAWA / BYŁY KANONIK KAPITUŁY KRAKOWSKIEJ / SZAMBELAN JEGO ŚWIĄTOBLIWOŚCI / DZIEKAN SUSKI I PROBOSZCZ W SUCHEJ / ZMARŁ 25 XI 1928 W 58 ROKU ŻYCIA / A 28 KAPŁAŃSTWA. / CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI”.

Zarys problematyki artystycznej

Ksiądz Michał Kołodziej urodził się się 1871 roku w Skrzyczowie. W 1897 roku wstąpił do seminarium duchownego w Krakowie, a po dwóch latach został wysłany na dalszą naukę do Rzymu, gdzie uzyskał stopnie doktora filozofii i doktora prawa. Po powrocie pełnił rolę notariusza kurialnego w Krakowie. W 1917 roku został powołany na probostwo w katedrze krakowskiej. W Suchej pełnił służbę dwukrotnie: najpierw w latach 1906-1918, a potem ponownie w latach 1921-1928. Epitafium charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Tablica epitafijna z 1928 roku upamiętnia księdza Michała Kołodzieja, który pełnił w Suchej funkcję proboszcza w latach 1906-1918 i 1921-1928. Oszczędność środków wyrazu upodabnia ją do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku.

Bibliografia

"Zarys dziejów parafii i kościołów w Suchej Beskidzkiej", Sucha Beskidzka 2008
Woźniak Barbara, Leśniakiewicz Marcin, "Parafia w Suchej Beskidzkiej", Wadowice 2008

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Epitafium księdza Michała Kołodzieja", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-michala-kolodzieja

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności