Tablica wmurowana w ścianę kościoła w lub po 1928 roku.
Kamienna tablica w kształcie leżącego prostokąta w szerokiej, profilowanej ramie z uszakami. Na niej, poniżej niewielkiego krzyża łacińskiego majuskułowy, złocony napis „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / KS(IĄDZ) MICHAŁ KOŁODZIEJ / DOKTÓR FILOZOFJI I PRAWA / BYŁY KANONIK KAPITUŁY KRAKOWSKIEJ / SZAMBELAN JEGO ŚWIĄTOBLIWOŚCI / DZIEKAN SUSKI I PROBOSZCZ W SUCHEJ / ZMARŁ 25 XI 1928 W 58 ROKU ŻYCIA / A 28 KAPŁAŃSTWA. / CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI”.
Ksiądz Michał Kołodziej urodził się się 1871 roku w Skrzyczowie. W 1897 roku wstąpił do seminarium duchownego w Krakowie, a po dwóch latach został wysłany na dalszą naukę do Rzymu, gdzie uzyskał stopnie doktora filozofii i doktora prawa. Po powrocie pełnił rolę notariusza kurialnego w Krakowie. W 1917 roku został powołany na probostwo w katedrze krakowskiej. W Suchej pełnił służbę dwukrotnie: najpierw w latach 1906-1918, a potem ponownie w latach 1921-1928. Epitafium charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku.
Dobry.
Tablica epitafijna z 1928 roku upamiętnia księdza Michała Kołodzieja, który pełnił w Suchej funkcję proboszcza w latach 1906-1918 i 1921-1928. Oszczędność środków wyrazu upodabnia ją do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku.
Agata Felczyńska, "Epitafium księdza Michała Kołodzieja", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-michala-kolodzieja