Św. Jadwiga Andegaweńska (?)

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Czarny Dunajec
Miejscowość
Piekielnik
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Jakuba Apostoła
Tagi
rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/05335
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
około 1749 roku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Figura św. Jadwigi Andegaweńskiej (?) pochodzi z dawnego ołtarza głównego z około 1749 roku, który mieścił się w poprzednim kościele w Piekielniku. Do nowo wybudowanej świątyni powstał w latach 1882-1884 kolejny ołtarz główny. W jego strukturze umieszczono figury z poprzedniego retabulum, w tym omawiane dzieło.

Opis

Rzeźba pełna, ustawiona na podstawie na planie kwadratu. Święta ukazana frontalnie, z głową skierowaną w lewo, w kontrapoście. Prawą, ugiętą ręką podtrzymuje zamkniętą księgę, w lewej, wyciągniętej w bok ma berło. Jej twarz jest pociągła, o pełnych policzkach, migdałowatych oczach, prostym nosie i rozchylonych ustach, okolona długimi włosami. Ubrana jest w zieloną suknię spodnią, białą szatę wierzchnią dekorowaną przy brzegu srebrzoną koronką, srebrzony gorset zdobiony płaskorzeźbionym ornamentem roślinnym. Na ramiona ma narzucony złocony płaszcz z fioletową podszewką, zapięty na piersi i zawinięty na lewym boku postaci. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała.

Zarys problematyki artystycznej

Wszystkie figury z ołtarza głównego, prócz Marii i św. Jana, są jednorodne pod względem formalnym i zostały wykonane przez tego samego rzeźbiarza. Cechuje je bardzo charakterystyczny typ pełnej twarzy, o niskim czole, dużych oczach, nosie i ustach oraz silnie falowanych włosach. Tkanina rzeźbiona jest w liczne drobne fałdki i marszczenia, w sposób autonomiczny wobec ciała i jego układu. Modelunek partii anatomicznych i draperii wskazuje na niezbyt wprawnego wykonawcę.
Święta może być identyfikowana jako Jadwiga Andegaweńska, gdyż w ikonografii przedstawiana jest jako królowa, w bogatym stroju, z insygniami monarszymi, takimi jak berło i korona. Jadwiga była córką króla Węgier i Polski, Ludwika Andegaweńskiego. Po śmierci ojca objęła tron. Została żoną Władysława Jagiełły, czym przyczyniła się do chrystianizacji Litwy. Umarła w opinii świętości.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia figury.

Streszczenie

Figura św. Jadwigi Andegaweńskiej (?) pochodzi z dawnego ołtarza głównego z około 1749 roku, który mieścił się w poprzednim kościele w Piekielniku. Po wybudowaniu nowego retabulum do następnego kościoła w tej miejscowości, wprawiono do niego dawne figury. Święta może być identyfikowana jako Jadwiga Andegaweńska, gdyż w ikonografii przedstawiana jest jako królowa, z insygniami monarszymi.

Bibliografia

Trajdos Tadeusz, "Piekielnik w epoce „starego kościoła”" , [w:] "Piekielnik na Orawie... niemal od zarania dziejów" , red.Hopciaś Zygmunt , Kraków 2019 , s. 7-54
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jadwiga Andegaweńska (?)", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jadwiga-andegawenska

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności