Ołtarz św. Józefa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
tatrzański
Gmina
Bukowina Tatrzańska
Miejscowość
Jurgów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Białka Tatrzańska
Parafia
Św. Sebastiana
Tagi
ołtarz rzeźba XIX wieku Wojciech Kułach
Miejsce przechowywania
kaplica boczna
Identyfikator
DZIELO/14255
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
1890 rok
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
szerokość – około 180 cm
wysokość – około 250 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz został wykonany w 1890 roku. W 1971 roku struktura była pomalowana na zielono, a detale pozłocone, między rokiem 2005 a 2007 ołtarz odnowiono.

Opis

Nastawa ołtarzowa architektoniczna, ustawiona na jednym stopniu, jednoosiowa, jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem. Ołtarz drewniany, prostopadłościenny, z drewnianą mensą i marmurowym portatylem. Antepedium w formie leżącego prostokąta, na niskim cokole, ujętego od góry profilowanym gzymsem, z płyciną w kształcie leżącego prostokąta o wklęsłych narożach w polu. Po bokach płycina flankowana płaskorzeźbionymi gałązkami lauru wyrastającymi z ośmiopłatkowego kwiatka, z równomiernie ułożonym rzędem listków po bokach. W polu płyciny ustawione obok siebie trzy mniejsze płyciny w profilowanych, złoconych ramach z płaskorzeźbioną dekoracją umieszczoną na niebieskim tle. W środkowej, okrągłej płycinie równoramienny krzyż o trójlistnych zakończeniach z odchodzącymi od środka wiązkami promieni. Płyciny po bokach dopasowane do środkowej jednym bokiem o wykroju wklęsłym i z wklęsłymi narożami na boku przeciwległym, z płaskorzeźbioną, stylizowaną wicią roślinną w polu. U góry antepedium malowany kartusz z datą „1890”. Tabernakulum w formie prostopadłościanu, na niskim cokole, o wypukłej ściance frontowej flankowanej po bokach dwiema kanelurami, z drzwiczkami w złoconej ramie, zdobionymi prostokątną, niebieską płyciną ze złoconym kielichem i hostią pośrodku, zamkniętego łukiem nadwieszonym, z gzymsem w formie dwóch wolut spiętych pośrodku akroterionem. Retabulum na niskim cokole, flankowane parą kolumn, podtrzymujących przerwane belkowanie. Kolumny ustawione na kwadratowych podstawach, z trzonem w dolnej części zdobionym opaską z rzędu sześciopłatkowych kwiatków ograniczoną od dołu i góry pierścieniami, powyżej trzon owinięty wicią złożoną z ukwieconej gałązki, kapitele kompozytowe. Kolumny dźwigają ustawione ukośnie imposty i profilowane belkowanie, nad którym ustawione ukośne woluty połączone ze zwieńczeniem. Na wolutach siedząca para aniołków. W polu środkowym nisza z rzeźbą św. Józefa z Dzieciątkiem, której ścianki złożone są z wielobocznych luster, z złoconymi, czteropłatkowymi kwiatkami na złączeniach. Nisza ujęta profilowaną ramą w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami. Na zasuwie obraz z przedstawieniem stygmatyzacji św. Franciszka. Nad niszą, w narożach uskrzydlone główki aniołków. Zwieńczenie w kształcie kwadratu zamknięte od góry wydatnym gzymsem pośrodku i dwiema wolutami w narożach. W polu płycina w kształcie stojącego prostokąta o wklęsłych narożach, z płaskorzeźbą Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rama płyciny złocona, profilowana. Struktura polichromowana na kolor błękitny, detale niebieskie, ornamentyka, kolumny i profilowania złocone i srebrzone. Na ołtarzu, po bokach tabernakulum ustawione dwie rzeźby aniołów.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz w kaplicy św. Józefa formą nawiązuje do ołtarza głównego jurgowskiego kościoła. Powtarza za nim układ podpór, kształt niszy i wypełnienie jej lustrami oraz do pewnego stopnia kształt zwieńczenia. Znajdujące się w nim rzeźby mają cechy sztuki ludowej – sztywne pozy oraz schematycznie oddany układ ciała i fałdy szat. Centralnie umieszczona figura św. Józefa wykazuje największą dbałość o detal. Autorem ołtarza jest Wojciech Kułach, zwany Wawrzyńcokiem, który był rzeźbiarzem ludowym działającym w Gliczarowie koło Nowego Targu. Był samoukiem, ale też podobno w młodości uczył się rzemiosła w Wiedniu. Odbył półroczną pieszą wędrówkę przez Budapeszt do Rzymu, a z powrotem przez Wiedeń, tworząc po drodze szkice, notatki i rysunki. Rzeźbił w drewnie, rzadziej w kamieniu. Startował nawet w konkursach na projekty pomników w Krakowie. Na Podhalu wykonał liczne figury i kapliczki przydrożne, feretrony oraz ołtarze i figury do nich, w które wyposażył między innymi kościół świętych Szymona i Judy w Białce Tatrzańskiej, św. Marcina w Klikuszowej, św. Andrzeja w Szaflarach i św. Klemensa w Zakopanem. Nawiązywał do sztuki baroku i rokoka, był biegły technicznie, w stosowanych ornamentach wykorzystywał motywy liści, kwiatów i owoców.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ołtarz był odnawiany między 2005 a 2007 rokiem.

Streszczenie

Ołtarza św. Józefa w bocznej kaplicy jurgowskiego kościoła został wykonany w 1890 roku przez rzeźbiarza-samouka Wojciecha Kułacha „Wawrzyńcoka” z Gliczarowa Dolnego. Formą nawiązuje do ołtarza głównego, zaś umieszczone w nim rzeźby noszą cechy sztuki ludowej.

Bibliografia

Cisowski Bartłomiej, Duda Marta, "Szlak architektury drewnianej. Małopolska", Kraków 2005
Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły polskiego Spisza", Kraków 2001
Plucińska Sylwia, "Zmiany w jurgowskim kościele" , „Prace Pienińskie” , s. 441-445

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Ołtarz św. Józefa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-sw-jozefa

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności