Epitafium Marii Pniewko Ciesielskiej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Sucha Beskidzka
Miejscowość
Sucha Beskidzka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
czarny marmur epitafium Maria Pniewko Ciesielska
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/08348
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1890 rok
Technika i materiał
czarny marmur dębnicki, kuty, złocony
Wymiary podstawowe
szerokość – 34 cm
wysokość – 51 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Tablica została wmurowana w ścianę kościoła w lub po 1890 roku. Została poddana renowacji po 2003 roku.

Opis

Tablica w kształcie leżącego prostokąta z wyrytym poniżej niewielkiego krzyża łacińskiego złoconym napisem „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Marya Pniewko / CIESIELSKA / *1813. +1890. / prosi o westchnienie do Boga”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium Marii Pniewko Ciesielskiej upamiętnia siostrę księdza Franciszka Ksawerego Ciesielskiego, który sprawował służbę w Suchej przez 36 lat (1836-1873). Zostało wykonane z tzw. czarnego marmuru dębnickiego, czyli wapienia w kolorze czarnym, który z racji swej nietypowej właściwości polerowania do połysku nazywano marmurem. Wydobywano go w Dębniku koło Krzeszowic, w kamieniołomach należących od XVII wieku do 1953 roku do Karmelitów bosych z Czernej. Materiał był niezwykle popularny w sztuce polskiej w XVII i XVIII wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Epitafium Marii Pniewko Ciesielskiej upamiętnia siostrę księdza Franciszka Ksawerego Ciesielskiego, który sprawował służbę w Suchej przez 36 lat (1836-1873). Zostało wykonane z tzw. czarnego marmuru dębnickiego.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Epitafium Marii Pniewko Ciesielskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-marii-pniewko-ciesielskiej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności