Tablica została wmurowana w ścianę kościoła w lub po 1890 roku. Została poddana renowacji po 2003 roku.
Tablica w kształcie leżącego prostokąta z wyrytym poniżej niewielkiego krzyża łacińskiego złoconym napisem „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Marya Pniewko / CIESIELSKA / *1813. +1890. / prosi o westchnienie do Boga”.
Epitafium Marii Pniewko Ciesielskiej upamiętnia siostrę księdza Franciszka Ksawerego Ciesielskiego, który sprawował służbę w Suchej przez 36 lat (1836-1873). Zostało wykonane z tzw. czarnego marmuru dębnickiego, czyli wapienia w kolorze czarnym, który z racji swej nietypowej właściwości polerowania do połysku nazywano marmurem. Wydobywano go w Dębniku koło Krzeszowic, w kamieniołomach należących od XVII wieku do 1953 roku do Karmelitów bosych z Czernej. Materiał był niezwykle popularny w sztuce polskiej w XVII i XVIII wieku.
Dobry.
Epitafium Marii Pniewko Ciesielskiej upamiętnia siostrę księdza Franciszka Ksawerego Ciesielskiego, który sprawował służbę w Suchej przez 36 lat (1836-1873). Zostało wykonane z tzw. czarnego marmuru dębnickiego.
Agata Felczyńska, "Epitafium Marii Pniewko Ciesielskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-marii-pniewko-ciesielskiej