Dzieje zabytku nie są znane. W 1963 roku ambona była opisywana jako brązowa, w 2010 roku została odnowiona przez Danutę Prządę w pracowni Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie.
Ambona wisząca, przyścienna złożona z kosza, zaplecka oraz baldachimu. Kosz siedmioboczny, o lekko wybrzuszonej dolnej części, zakończony od góry wydatnym gzymsem. W polach plakiety utworzone z liści, górą fryz z plakietami z rozwijających się liści akantu. Ambona zamknięta od dołu ostrosłupowo, z szyszką. Zaplecek w kształcie stojącego prostokąta ujętego uszakami utworzonymi z liści akantu, z drzwiami dekorowanymi płyciną zamkniętą od góry łukiem nadwieszonym. W płycinie wizerunek Chrystusa Dobrego Pasterza. Baldachim powtarza kształt kosza, składa się z fryzu i gzymsu. W podniebiu ma wizerunek gołębicy Ducha Świętego na tle glorii promienistej, a na trzech ściankach fryzu uskrzydlone główki anielskie, zaś w zwieńczeniu rzeźbę anioła grającego na trąbce i trzymającego hierogram „IHS” . Struktura malowana na zielono; detale i ornamenty złocone i srebrzone.
Ambona, dawniej miejsce czytania tekstów liturgicznych i głoszenia kazań, choć jest we współczesnej liturgii już praktycznie nieużywana, pozostaje częścią wystroju większości kościołów. Miejsce, w którym ją lokowano – przy pierwszym lub środkowym filarze nawy głównej, ustaliło się w późnym średniowieczu. Typ ambony zawieszonej na ścianie lub filarze, z wejściem po schodkach wykształcił się w XVI wieku.
Ambona jurgowskiego kościoła nawiązuje do form barokowych zwłaszcza rozszerzającym się koszem i wieńczącą ją figurą aniołka. Jej najważniejszym elementem jest wizerunek Chrystusa Dobrego Pasterza ukazanego w typowym ujęciu ikonograficznym jako młody mężczyzna z barankiem na ramionach.
Ambona w 2010 roku została odnowiona przez Danutę Prządę w pracowni Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie.
Wykonana w końcu XVIII lub na początku XIX wieku ambona jurgowskiego kościoła nawiązuje do form barokowych. Jej najciekawszym elementem jest wieńczący baldachim aniołek grający na trąbce.
Agata Felczyńska, "Ambona", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ambona-18