Ołtarz przytęczowy lewy św. Jana Kantego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Liszki
Miejscowość
Liszki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Mikołaja
Tagi
ołtarz boczny sztuka XIX wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/03641
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
1893 rok
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie i rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 172 cm
wysokość – 383 cm
głębokość – 68 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz zoztał wykonany w 1893 roku przez krakowskiego rzeźbiarza Kazimierza Wokulskiego. W 2013 roku został poddany konserwacji.

Opis

Ołtarz architektoniczny, jednokondygnacyjny, jednoosiowy, w formie aediculi, na cokole. Mensa w formie prostopadłościanu ujętego w dwie grube kolumny o kapitelach roślinnych, stojących na cokołach, z profilowaną płyciną w polu. W czterech rogach figury czterech cnót kardynalnych: Wstrzemięźliwości, Męstwa, Sprawiedliwości i niezidentyfikowanej postaci kobiecej z mieczem i czarą ognia (Roztropność?). Pole środkowe nastawy flankowane jest dwiema parami kolumn na cokołach, o kapitelach kompozytowych, które podtrzymują łuk nadwieszony. Ołtarz wieńczy gzyms o fantazyjnym zarysie, zbliżonym do trójkąta, który w partii środkowej wyłamuje się, przybierając kształt prostokąta zwieńczonego trójkątnie. W partii cokołów kolumn kartusze z herbami Krakowa i Uniwersytetu Krakowskiego. Trzony wewnętrznej pary kolumn dekorowane spiralną opaską o motywach geometrycznych, zewnętrznej zaś indywidualną dekoracją geometryczną. Obie pary kolumn ujęte cęgami z medalionami z wizerunkami Kazimierza Jagiellończyka i Klemensa VIII. Medaliony dekorowane perełkowaniem i ornamentem roślinnym. Archiwolta łuku ozdobiona ornamentem z motywem palmety i maswerkiem. W polu środkowym obraz św. Jana Kantego w ramie z dekoracją geometryczną. W tympanonie płaskorzeźba z przedstawieniem pelikana karmiącego pisklęta w gnieździe. W partii pomiędzy arkadą a gzymsem wieńczącym trzy kartusze z herbami Polski (Orzeł Biały), Litwy (Pogoń) i Rusi (Michał Archanioł).
Gzyms wieńczący dekorowany ornamentem roślinnym z motywem palmety, liści, perełkowania oraz lilii heraldycznej. Całość zwieńczona krzyżem.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz formalnie dopasowany jest do ołtarza głównego, który został ustawiony zaledwie sześć lat wcześniej. Nowa nastawa nawiązuje do arkadowej niszy wspartej na smukłych, zdwojonych kolumienkach, w której przechowywany jest obraz Matki Boskiej Lisieckiej oraz została dopasowana do znajdującego się po przeciwnej stronie prezbiterium ołtarza św. Mikołaja. Ma bogaty program ikonograficzny złożony z godeł i herbów odnoszących się do historii Polski i postaci Jana Kantego, który był wykładowcą na Uniwersytecie Krakowskim oraz jest patronem m.in. Polski, archidiecezji krakowskiej i Krakowa.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Po konserwacji w 2013 roku.

Literatura

KZSP, t. I, województwo krakowskie, red. Jerzy Szablowski, s. 156-7.

Streszczenie

Ołtarz zoztał wykonany w 1893 roku przez krakowskiego rzeźbiarza Kazimierza Wokulskiego. Formalnie dopasowany jest do ołtarza głównego, który został ustawiony zaledwie sześć lat wcześniej oraz do znajdującego się po przeciwnej stronie prezbiterium ołtarza św. Mikołaja.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Dokumentacja prac konserwatorskich do ołtarzy bocznych św. Mikołaja i Jana Kantego z kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Mikołaja w Liszkach.

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Ołtarz przytęczowy lewy św. Jana Kantego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-przyteczowy-lewy-sw-jana-kantego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności