Epitafium Stanisława Rosponda

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Liszki
Miejscowość
Liszki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Mikołaja
Tagi
epitafium marmur Stanisław Rospond tablica brązowa
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/03658
Kategoria
płyta nagrobna
Czas powstania
1963 rok
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie, złocenie, brąz, techniki odlewnicze, cyzelowanie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Tablica została wmurowana w ścianę kościoła w lub po 1963 roku.

Opis

Kamienna tablica w kształcie stojącego prostokąta z portretem zmarłego powyżej inskrypcji. Podobiznę umieszczono na niemal kwadratowej, nałożonej na kamień tablicy brązowej. Biskup został ukazany w ujęciu portretowym, zwrócony w trzech czwartych w lewo, z surowym wyrazem twarzy, o szeroko otwartych oczach poniżej gęstych brwi, z prostym nosem i dość szerokimi ustami. Na głowie, na zaczesanych do tyłu, gęstych włosach, widać fragment piuski. Jest ubrany w sutannę, której niewielką część widać jeszcze na portrecie, na niej widoczny równiez fragment łańcucha krzyża pektoralnego. Ponad lewym barkiem podpis autora i data „1963”. Pod brązową tablicą litery „Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI)” ujmujące krzyż łaciński, poniżej kapelusz biskupi z chwostami z dewizą biskupa zamiast herbu „IN / VERBO / TUO”. Dalej złocona, majuskułowa inskrypcja „X(IĄDZ) D(OKTO)R STANISŁAW ROSPOND / BISKUP SUFRAGAN KRAKOWSKI / DZIEKAN KAPITUŁY METROP(OLITALNEJ) KRAK(OWSKIEJ) / URODZONY 30 WRZEŚNIA 1877 / W LISZKACH KOŁO KRAKOWA / WYŚWIĘCONY NA KAPŁANA 10.VIII.1901 / KONSEKROWANY DNIA 12 CZERWCA 1927 / ZMARŁ W KRAKOWIE 4 LUTEGO 1958 / POGRZEBANY W LISZKACH 9.II.1958”.

Zarys problematyki artystycznej

Stanisław Rospond (1877-1958) urodził się w Liszkach, w chłopskiej rodzinie. Była najstarszym z ośmiorga rodzeństwa, skończył lokalną szkołę podstawową i gimnazjum w Krakowie. Po maturze został przyjęty do Seminarium Duchownego i na studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kiedy ukończył pierwszy rok, wysłano go od razu na studia do Innsbrucku, które ukończył w 1904 roku z tytułem doktora teologii. W ich trakcie, w 1901 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po powrocie do kraju został wikariuszem w Wadowicach, lecz szybko został przeniesiony do Krakowa, by podjąć pracę katechety w kilku miejskich gimnazjach oraz funkcję opiekuna internatu. Od 1920 roku pełnił rolę dyrektora krakowskiego Seminarium Duchownego, w 1927 roku został biskupem pomocniczym krakowskim. Mimo natłoku obowiązków, często odwiedzał mieszkającą w Liszkach rodzinę i tamtejszy kościół parafialny. Zmarł 4 lutego 1958, został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu w Liszkach.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Epitafium upamiętniające biskupa Stanisława Rosponda zostało wykonane w lub po 1963 roku i znajduje się na nim odlany w brązie portret zmarłego. Stanisław Rospond urodził się w Liszkach i choć szybko wyjechał z miejscowości i z czasem objął wysokie stanowisko w hierarchii kościoła często odwiedzał mieszkającą w Liszkach rodzinę i tamtejszy kościół parafialny. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Inne dzieła z tego roku

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Epitafium Stanisława Rosponda", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-stanislawa-rosponda

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności