W 1789 roku ksiądz Józef Raciborski wystawił ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa, który stał się jedynym ołtarzem starego kościoła (znajdującym się w kaplicy wschodniej) przeniesionym do transeptu nowej świątyni ukończonej w 1873 roku. W 1911 roku ksiądz Stanisław Rospond ufundował do niego obraz pokutującej Marii Magdaleny pędzla Franciszka Matzke.
Ołtarz przyścienny, architektoniczny, jednoosiowy, jednokondygnacyjny, ze zwieńczeniem, na podwójnym cokole. Mensa w typie sarkofagowym; antepedium dekorowane monogramem IHS. Na mensie tabernakulum na rzucie zbliżonym do kwadratu, na profilowanej podstawie. Na licu drzwi w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym, ujęte kolumienkami, nad którymi gzyms i szczyt zamknięty łukiem nadwieszonym, wypełniony palmetą. Tabernakulum wieńczy krucyfiks. Oś środkowa nastawy flankowana parą kolumn o kapitelach kompozytowych, ustawionych przed licem ołtarza. Cokoły kolumn dekorowane płycinami z symetryczną dekoracją z wici. Podpory dźwigają pełne, wyłamane wielokrotnie belkowanie oraz odpowiadający ich ułożeniu wyłamany, trójkątny przyczółek. Na jego środku płaskorzeźba przedstawiająca gołębicę Ducha Świętego na tle obłoków i glorii. Między fryzem i gzumsem rząd kostkowania. W polu środkowym we wnęce w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym obraz Najświętszego Serca Jezusa w profilowanej ramie dekorowanej w kluczu i w połowie wysokości plakietami ornamentalnymi. W polach pod i nad obrazem wypełnienie z wici roślinnej, na fryzie belkowania kartusz z inskrypcją „SOLI DEO”. Kondygnację ujmują ażurowe uszaki utworzone z wici akantowej. Zwieńczenie w formie krzyża łacińskiego ustawionego na cokole ujętym wolutami. Struktura polichromowana na kremowo, fryzy i płyciny na szaro, detale, kolumny i ornamentyka złocone.
Dobry.
Ołtarz Najświętszego Serca Jezusa ustawiony w prawym ramieniu transeptu został wykonany w 1789 roku i jako jedyny został przeniesiony ze starej do nowej świątyni. Obraz w polu głównym namalował Edward Lepszy. Jest on przysłaniany wizerunkiem pokutującej Marii Magdaleny pędzla Franciszka Matzke.
Agata Felczyńska, "Ołtarz Najświętszego Serca Jezusa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-najswietszego-serca-jezusa