Ołtarz Najświętszego Serca Jezusa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Liszki
Miejscowość
Liszki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Mikołaja
Tagi
ołtarz boczny sztuka XVIII wieku
Miejsce przechowywania
prawe ramię transeptu
Identyfikator
DZIELO/03654
Kategoria
ołtarz
Czas powstania
1789 rok
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie i rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

W 1789 roku ksiądz Józef Raciborski wystawił ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa, który stał się jedynym ołtarzem starego kościoła (znajdującym się w kaplicy wschodniej) przeniesionym do transeptu nowej świątyni ukończonej w 1873 roku. W 1911 roku ksiądz Stanisław Rospond ufundował do niego obraz pokutującej Marii Magdaleny pędzla Franciszka Matzke.

Opis

Ołtarz przyścienny, architektoniczny, jednoosiowy, jednokondygnacyjny, ze zwieńczeniem, na podwójnym cokole. Mensa w typie sarkofagowym; antepedium dekorowane monogramem IHS. Na mensie tabernakulum na rzucie zbliżonym do kwadratu, na profilowanej podstawie. Na licu drzwi w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym, ujęte kolumienkami, nad którymi gzyms i szczyt zamknięty łukiem nadwieszonym, wypełniony palmetą. Tabernakulum wieńczy krucyfiks. Oś środkowa nastawy flankowana parą kolumn o kapitelach kompozytowych, ustawionych przed licem ołtarza. Cokoły kolumn dekorowane płycinami z symetryczną dekoracją z wici. Podpory dźwigają pełne, wyłamane wielokrotnie belkowanie oraz odpowiadający ich ułożeniu wyłamany, trójkątny przyczółek. Na jego środku płaskorzeźba przedstawiająca gołębicę Ducha Świętego na tle obłoków i glorii. Między fryzem i gzumsem rząd kostkowania. W polu środkowym we wnęce w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym obraz Najświętszego Serca Jezusa w profilowanej ramie dekorowanej w kluczu i w połowie wysokości plakietami ornamentalnymi. W polach pod i nad obrazem wypełnienie z wici roślinnej, na fryzie belkowania kartusz z inskrypcją „SOLI DEO”. Kondygnację ujmują ażurowe uszaki utworzone z wici akantowej. Zwieńczenie w formie krzyża łacińskiego ustawionego na cokole ujętym wolutami. Struktura polichromowana na kremowo, fryzy i płyciny na szaro, detale, kolumny i ornamentyka złocone.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Ołtarz Najświętszego Serca Jezusa ustawiony w prawym ramieniu transeptu został wykonany w 1789 roku i jako jedyny został przeniesiony ze starej do nowej świątyni. Obraz w polu głównym namalował Edward Lepszy. Jest on przysłaniany wizerunkiem pokutującej Marii Magdaleny pędzla Franciszka Matzke.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Liber memorabilium Ecclesiam parochialem in Liszki kronika parafialna prowadzona od 1883 s. 7-8
Inwentarz IPKA 119, 1816r.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Ołtarz Najświętszego Serca Jezusa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-najswietszego-serca-jezusa

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności