Epitafium księdza Jana Józefa Rygalskiego

Kościół
Św. Anny
Jan Nepomucen Józef Rygalski marmur dębnicki rektor UJ
ściana południowa, pod chórem muzycznym
płyta nagrobna
po 1789 roku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Dębnik
marmur dębnicki i paczółtowicki, techniki kamieniarskie; olej na blasze
szerokość – 143 cm
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Epitafium ufundowane po śmierci zasłużonego dla kolegiaty św. Anny duchownego, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 1779 roku.

Epitafium w kształcie pionowej tablicy, ujętej spływami wolutowymi z kampanulami, z owalnym polem na portret, zwieńczonej profilowanym, falistym gzymsem. U dołu kartusz z herbem Prus III pod kapeluszem kanonickim zwieńczony muszlą. Portret ujęty profilowaniem z dwiema taśmami, przedstawia mężczyznę w popiersiu, w białym kołnierzu z turkusowymi befkami, z głową ukazaną w trzech czwartych, zwróconą lekko w lewo. Jego twarz jest pełna, nos wydatny, prosty, oczy otwarte, spoglądają wprost, usta zamknięte, wyraziście zaznaczone czerwienią, włosy krótkie, kręcone na bokach, odsłaniające niewielkie zakola. Tło nieokreślone, w tonacji brązów. Tablica z inskrypcją prostokątna, o zaoblonych, ujętych ceownicami narożach i wyciętych niemal półkoliście krótszych bokach, w niej złocona inskrypcja: "D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / IOANNI IOSEPHO / RYGALSKI / SACRAE THEOLOGIAE DOCTRO I PROFESSORI / ECCLESIAE COLLEGIATAE SANCTI FLORIANI CUSTODI / UNIVERSITATIS ALMAE / FILIO PATRI RECTORI / SAPIENTI MUNIFICIO MORIGERO / CARO MAGNIFICO / QUI TURRES ISTIUS TEMPLI AERE PANNONIO/ TECTAS ASTRIS INTULIT. / COLLEGIATAS et PAROCHIALEM VETERO CORCINENSEM / QUAS REXIT et ORNAVIT ECCLESIAS / SACRA SUPELLECTILI DITAVIT. / ANNO SALUTIS GENERIS HUMANI MDCCLXXIX / AETATIS LXI / VIAM UNIVERSAE CARNIS INGRESSO / FIDI DOLENTES EXECUTORES / AMORIS MEMORIAE ERGO / POSUERE / Quid Solutis est Beatius curis / Cum mensonus reponit ac peregrino / Labore fessi venimus Patriam ad nostram / Hoc est quod unum est pio laboribus antis!".

Epitafium należy do grupy identycznych dzieł powstałych w ośrodku kamieniarskim w Dębniku koło Krakowa. Pięć takich epitafiów zamówił biskup Franciszek Potkański do katedry na Wawelu w celu upamiętnienia zasłużonych dla katedry dostojników. W ten sposób uhonorowano w 1786 roku Stanisława Chomentowskiego, wojewodę mazowieckiego (zm. 1728). Identyczne epitafia, cechujące się wręcz rokokową formą, lekkim, delikatnym rysunkiem, z kampanulami po bokach i z owalnym portretem zwieńczonym falistym gzymsem upamiętniają Stanisława Hieronima Podkańskiego w kościele Dominikanów w Krakowie (ok. 1780), Ignacego Bieńkowskiego w kościele w Kijach (1793) i księdza Antoniego Żołędziowskiego (1822-1823) w kościele św. Anny w Krakowie.

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 4: Miasto Kraków, cz. 2: Kościoły i klasztory śródmieścia, z. 1", Warszawa 1971

Osoby związane z dziełem

Józef Skrabski, "Epitafium księdza Jana Józefa Rygalskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-jana-jozefa-rygalskiego