Ołtarz został wykonany w 1899 roku. W 1996 roku przeszedł gruntowną konserwację.
Nastawa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem, ustawiona na dwustrefowym cokole z wyodrębnionymi dwoma prostopadłościanami. Ołtarz sarkofagowy, wybrzuszony w górnej części i zwężający się ku dołowi, na cokole; mensa drewniana. Na frontowej ścianie skrzyni ołtarzowej płycina w formie odwróconego trapezu dekorowana malowaną winną latoroślą na brązowo-zielonym tle. Na ołtarzu tabernakulum w formie drewnianej skrzynki, o ściętych narożach, ustawione na profilowanym cokole, zamknięte gzymsem. Ścianki dekorowane płycinami. Drzwiczki w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym, z przedstawieniem kielicha z hostią. Nastawa ujęta parą kolumn dźwigających pełne belkowanie wyłamane na ich osi, z fryzem dekorowanym rozetami i kartuszem oraz fragmenty przerwanego półkolistego przyczółka z figurami puttów. Niemal całe pole środkowe wypełnione jest wnęką w formie stojącego prostokąta, ujętego grubą ramą dekorowaną rozetami, z obrazem Najświętszego Serca Jezusa. Zwieńczenie w formie zbliżonej do trapezu, o wklęsłych bokach, zamknięte wolutami i muszlą. W polu obraz Zwiastowania w formie stojącego owalu, ujęty profilowaną ramą, dekorowany naokoło ornamentem roślinnym. Struktura polichromowana w kolorze brązowo-czerwonym; kolumny, profile i ornamentyka złocone.
Nastawę można uznać za neobarokową, gdyż poprzez swoją architekturę i stylizowaną dekorację nawiązuje do struktur, które powstawały w XVIII wieku. Omawiane retabulum jest w typie aediculowym, a więc nastawy jednoosiowej, jednokondygnacyjnej ze zwieńczeniem, ujętej parą podpór. Był to najbardziej popularny rodzaj retabulum w XVII i XVIII wieku, który często występował również w XIX wieku, czego przykładem jest omawiany ołtarz. Dekoracja ołtarza utworzona jest ze stylizowanych elementów akantu (uszy), rocaille'u (kartusz) i ornamentu roślinnego.
Przetarcia polichromii na krawędziach.
Ołtarz został wykonany w 1899 roku. Omawiane retabulum jest w typie aediculowym, a więc nastawy jednoosiowej, jednokondygnacyjnej ze zwieńczeniem, ujętej parą podpór. Był to najbardziej popularny rodzaj retabulum w XVII i XVIII wieku, który często występował również w XIX wieku, czego przykładem jest omawiany ołtarz.
Paulina Kluz, "Ołtarz boczny ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-132