Epitafium Szymona i Adama Skorupka Padlewskich

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Mogilany
Miejscowość
Gaj
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/01257
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1879 roku
Fundator
Józef Skorupk-Padlewski
Technika i materiał
marmur dębnicki, piaskowiec, techniki kamieniarskie
Wymiary podstawowe
szerokość – 130 cm
wysokość – 89 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Epitafium poświęcone Szymonowi i Adamowi Skorupka-Padlewskim zostało wystawione po 1879 roku przez Józefa Skorupkę-Padlewskiego, wnuka Szymona i syna Adama.

Opis

Marmurowa tablica w kształcie leżącego prostokąta, ujęta kamienną, architektoniczną obudową w formie aediculi. Tablica u dołu zamknięta profilowanym gzymsem, z wspornikiem pośrodku, na którym znajduje się tarcza z godłem herbowym Ślepowron. Pole tarczy szrafowane poziomo i pomalowane na błękitny kolor, zaś elementy godła złocone (krzyże i pierścień).
Tarcza nakryta hełmem prętowym z utrąconym klejnotem. Tablica flankowana korynckimi kolumienkami dźwigającymi belkowanie z gzymsem wyłamanym pośrodku półkoliście, zwieńczonym krzyżem. W podłuczu dwa medaliony z płaskorzeźbionymi wizerunkami zmarłych, dekorowane ornamentem roślinnym. W polu płyty inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / PAMIĘCI / SZYMONA I ADAMA / SKORUPKA / PADLEWSKICH / PATRONÓW TEGO KOŚCIOŁA / + 1841 – +1879 / wdzięczny wnuk zarazem syn / Józef”.

Zarys problematyki artystycznej

Od początku XIX wieku Libertów był własnością rodziny Skorupa-Padlewskich herbu Ślepowron i podlegał pod parafię w Gaju, zaś jego właściciele byli współkolatorami tamtejszego kościoła. Epitafium poświęcone jest jednym z pierwszych właścicieli wsi z tej rodziny, mianowicie Szymonowi (zm. 1841) i Adamowi Skorupka-Padlewskim (zm. 1879). Jak wskazuje inskrypcja, zostało wystawione przez Józefa Skorupkę-Padlewskiego, wnuka Szymona i syna Adama.
Epitafium przyjmuje formę prostej tablicy ujętej aediculowym obramieniem wzbogaconym o medaliony z płaskorzeźbionymi portretami zmarłych oraz tarczą herbową.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Drobne ubytki mechaniczne, przetarcia złoceń.

Streszczenie

Epitafium poświęcone Szymonowi i Adamowi Skorupka-Padlewskim zostało wystawione po 1879 roku przez Józefa Skorupkę-Padlewskiego. Od początku XIX wieku Libertów był własnością rodziny Skorupa-Padlewskich herbu Ślepowron i podlegał pod parafię w Gaju, zaś jego właściciele byli współkolatorami tamtejszego kościoła.

Bibliografia

Wiecheć Władysław, "Parafia Matki Bożej w Gaju", Kraków 2001

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Epitafium Szymona i Adama Skorupka Padlewskich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-szymona-i-adama-skorupka-padlewskich

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności