Obraz powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Pochodzi z poprzedniego, drewnianego kościoła w Niegowici, który w 1973 roku przeniesiono do Mętkowa.
Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum siedząca postać Marii zwrócona trzy czwarte w lewo, delikatnie pochylona z rękami złożonymi w geście modlitwy. Przed nią siedzące na skale Dzieciątko, zwrócone trzy czwarte w prawo, delikatnie pochylone, opierające ciężar ciała na prawej ręce. Maria o delikatnych rysach: owalnej twarzy, małym nosie i drobnych ustach. Na głowie ma biały welon przykrywający jej włosy. Ubrana jest w bladoróżową suknię oraz silnie udrapowany ciemnogranatowy płaszcz, spod którego widoczna jest bosa stopa. Dzieciątko o jasnej, różowawej karnacji. Twarz pełna o małym nosie i głęboko osadzonych oczach. Głowę okalają krótkie, złote włosy. Wokół głów Marii i Dzieciątka złote, świetliste nimby. W tle pejzaż z widocznymi fragmentami drzew w brunatnej i ciemnozielonej tonacji. Rama złocona, fakturowana, w narożach i pośrodku boków zdobiona stylizowaną wicią roślinną.
Adoracja Dzieciątka przez Najświętszą Marię Pannę to temat ikonograficzny, który ilustruje słowa mistyczki kościoła katolickiego, św. Brygidy Szwedzkiej: „Kiedy więc Dziewica poczuła, że już porodziła, skłoniwszy głowę i złożywszy ręce z wielkim namaszczeniem i uszanowaniem uczciła Dziecię i powiedziała Mu: «Bądź uwielbiony, Boże mój, Panie mój i Synu mój!». Wówczas Dziecię, płacząc, drżąc z powodu zimna i szorstkości płyty kamiennej, na której leżało, poruszyło się nieco i wyciągnęło rączęta, by znaleźć ciepło i uścisk Matki. Matka wzięła Je w ramiona, przycisnęła do siebie i zaczęła Je ogrzewać pocałunkami i własnym ciałem z wielką radością i macierzyńską czułością”. Temat ten podejmowali Stefan Lochner na obrazie z 1445 roku, Hugo van der Goes na tryptyku Portinariego z 1470 roku czy Albrecht Dürer w dziele „Narodzenie” z 1504 roku, a także szereg innych późniejszych malarzy. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora dzieła.
Dobry; zabrudzenia i pociemnienie warstwy malarskiej.
Obraz powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Pochodzi z poprzedniego, drewnianego kościoła w Niegowici, który w 1973 roku przeniesiono do Mętkowa. Adoracja Dzieciątka przez Najświętszą Marię Pannę to temat ikonograficzny, który ilustruje słowa mistyczki kościoła katolickiego św. Brygidy Szwedzkiej opisujące Boże Narodzenie. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora dzieła.
Maria Działo, " Adoracja Dzieciątka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/adoracja-dzieciatka