Krucyfiks pierwotnie wisiał w kruchcie kościoła św. Anny w Nowym Targu. Nimb krzyżowy dosztukowano podczas jednej z konserwacji krucyfiksu.
Krucyfiks z rzeźbą Chrystusa w typie Cristo morte. Rzeźba pełna; głowa przechylona na prawe ramię; nogi delikatnie ugięte w kolanach, stopy przebite jednym gwoździem w układzie prawa na lewą. Twarz pociągła, o wyraźnych rysach, okolona jasnobrązową brodą. Na głowie Chrystus ma nimb krzyżowy złożony z trzech wiązek promieni. Sylwetka wychudzona, ciało z silnie zaznaczonymi żebrami klatki piersiowej i mostkiem. Perizonium przewiązane na prawym boku. Nad głową Zbawiciela znajduje się owalny kartusz z napisem „INRI” w polu. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała z zaznaczonymi śladami męki, perizonium złocone, kartusz złocony i srebrzony. Krzyż prosty, drewniany, malowany na czarno.
Rzeźba powstała prawdopodobnie około połowy XVII wieku. Perizonium przewiązane jest w węzeł na prawym boku, ciasno oplata biodra. Z tego samego okresu pochodzi również kartusz z inskrypcją „INRI”, ujęty złoconymi wolutami. Figurę charakteryzuje pewna sztywność sylwetki z podkreśloną linią żeber i mostka. Chrystus ukazany jest w typie Cristo morte, a więc jako umarły, już po tym jak skonał na krzyżu.
Krucyfiks powstał prawdopodobnie około połowy XVII wieku. Pierwotnie znajdował się w kościele św. Anny w Nowym Targu. Chrystus ukazany jest w typie Cristo morte, a więc jako umarły, już po tym jak skonał na krzyżu.
Maria Działo, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-74