Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Nowy Targ
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Tagi
krucyfiks rzeźba XVIII
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/22403
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
połowa XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 60 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Krucyfiks pierwotnie wisiał w kruchcie kościoła św. Anny w Nowym Targu. Nimb krzyżowy dosztukowano podczas jednej z konserwacji krucyfiksu.

Opis

Krucyfiks z rzeźbą Chrystusa w typie Cristo morte. Rzeźba pełna; głowa przechylona na prawe ramię; nogi delikatnie ugięte w kolanach, stopy przebite jednym gwoździem w układzie prawa na lewą. Twarz pociągła, o wyraźnych rysach, okolona jasnobrązową brodą. Na głowie Chrystus ma nimb krzyżowy złożony z trzech wiązek promieni. Sylwetka wychudzona, ciało z silnie zaznaczonymi żebrami klatki piersiowej i mostkiem. Perizonium przewiązane na prawym boku. Nad głową Zbawiciela znajduje się owalny kartusz z napisem „INRI” w polu. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała z zaznaczonymi śladami męki, perizonium złocone, kartusz złocony i srebrzony. Krzyż prosty, drewniany, malowany na czarno.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba powstała prawdopodobnie około połowy XVII wieku. Perizonium przewiązane jest w węzeł na prawym boku, ciasno oplata biodra. Z tego samego okresu pochodzi również kartusz z inskrypcją „INRI”, ujęty złoconymi wolutami. Figurę charakteryzuje pewna sztywność sylwetki z podkreśloną linią żeber i mostka. Chrystus ukazany jest w typie Cristo morte, a więc jako umarły, już po tym jak skonał na krzyżu.

Streszczenie

Krucyfiks powstał prawdopodobnie około połowy XVII wieku. Pierwotnie znajdował się w kościele św. Anny w Nowym Targu. Chrystus ukazany jest w typie Cristo morte, a więc jako umarły, już po tym jak skonał na krzyżu.

Jak cytować?

Maria Działo, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-74

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności