Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Mogilany
Miejscowość
Gaj
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany Cristo morto krucyfiks rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/01291
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
połowa XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Figura Chrystusa Ukrzyżowanego powstała około połowy XVII wieku. Została wtórnie umieszczona w nowo powstałym w 1899 roku ołtarzu bocznym.

Opis

Figura Chrystusa umarłego przybita jest trzema gwoździami do krzyża o prostych ramionach. Ciało w lekkim zwisie o horyzontalnie rozłożonych ramionach, z głową opadającą na prawy bark, nogi silnie ugięte w kolanach, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Chrystus ma podłużną twarz, o migdałowatych, zamkniętych oczach, dużym, garbatym nosie oraz szerokich, rozchylonych ustach, okoloną krótką brodą oraz skręconymi w pukle włosami opadającymi na prawe ramię. Na głowie ma nałożoną koronę cierniową. Ciało ma silnie wychudzone z wyraźnie podkreślonymi guzowatymi żebrami, mostkiem i kośćmi biodrowymi, z silnie wciętą talią oraz zapadłą płaszczyzną brzucha. Nogi i ręce o podkreślonej wklęsło-wypukłej linii mięśni i ścięgien. Złocone perizonium zawieszone na podwójnym sznurze, odsłaniające prawe udo, z rozwianym zwisem tkaniny na prawym boku. Na krzyżowaniu belek krzyża, na tle głowy Zbawiciela gloria promienista. Na zakończeniu pionowej belki krzyża banderola z napisem „IN RI”. Polichromia ciała Chrystusa naturalistyczna, z zaznaczonymi śladami męki.


Zarys problematyki artystycznej

Figurę charakteryzuje duża ekspresja wyrażona w sposobie rzeźbienia wychudzonego ciała, o bardzo światłocieniowym, wklęsło-wypukłym modelunku partii anatomicznych oraz poprzez oddanie rozwianej tkaniny perizonium. Układ ciała Chrystusa o szeroko rozłożonych ramionach oraz forma perizonium odsłaniającego prawe udo, a także sposób rzeźbienia figury, pozwalają określić czas jej wykonania na połowę XVII wieku. Chrystus ukazany jest w typie Cristo morte, a więc jako umarły, już po tym jak skonał na krzyżu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura Chrystusa Ukrzyżowanego powstała około połowy XVII wieku. Została wtórnie umieszczona w ołtarzu bocznym w 1899 roku. Chrystus ukazany jest w typie Cristo morte, a więc jako umarły, już po tym jak skonał na krzyżu.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-104

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności