Figura Chrystusa Ukrzyżowanego powstała około połowy XVII wieku. Została wtórnie umieszczona w nowo powstałym w 1899 roku ołtarzu bocznym.
Figura Chrystusa umarłego przybita jest trzema gwoździami do krzyża o prostych ramionach. Ciało w lekkim zwisie o horyzontalnie rozłożonych ramionach, z głową opadającą na prawy bark, nogi silnie ugięte w kolanach, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Chrystus ma podłużną twarz, o migdałowatych, zamkniętych oczach, dużym, garbatym nosie oraz szerokich, rozchylonych ustach, okoloną krótką brodą oraz skręconymi w pukle włosami opadającymi na prawe ramię. Na głowie ma nałożoną koronę cierniową. Ciało ma silnie wychudzone z wyraźnie podkreślonymi guzowatymi żebrami, mostkiem i kośćmi biodrowymi, z silnie wciętą talią oraz zapadłą płaszczyzną brzucha. Nogi i ręce o podkreślonej wklęsło-wypukłej linii mięśni i ścięgien. Złocone perizonium zawieszone na podwójnym sznurze, odsłaniające prawe udo, z rozwianym zwisem tkaniny na prawym boku. Na krzyżowaniu belek krzyża, na tle głowy Zbawiciela gloria promienista. Na zakończeniu pionowej belki krzyża banderola z napisem „IN RI”. Polichromia ciała Chrystusa naturalistyczna, z zaznaczonymi śladami męki.
Figurę charakteryzuje duża ekspresja wyrażona w sposobie rzeźbienia wychudzonego ciała, o bardzo światłocieniowym, wklęsło-wypukłym modelunku partii anatomicznych oraz poprzez oddanie rozwianej tkaniny perizonium. Układ ciała Chrystusa o szeroko rozłożonych ramionach oraz forma perizonium odsłaniającego prawe udo, a także sposób rzeźbienia figury, pozwalają określić czas jej wykonania na połowę XVII wieku. Chrystus ukazany jest w typie Cristo morte, a więc jako umarły, już po tym jak skonał na krzyżu.
Dobry.
Figura Chrystusa Ukrzyżowanego powstała około połowy XVII wieku. Została wtórnie umieszczona w ołtarzu bocznym w 1899 roku. Chrystus ukazany jest w typie Cristo morte, a więc jako umarły, już po tym jak skonał na krzyżu.
Paulina Kluz, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-104