Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Waksmund
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Świętej Jadwigi Śląskiej
Kościół
Świętej Jadwigi Śląskiej
Tagi
rzeźba XVIII
Identyfikator
DZIELO/10817
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie, laserowanie
Wymiary podstawowe
wysokość – 195,5 cm
Inne wymiary – bez pokrywy 105,5 cm; pokrywa 90 cm
Wymiary szczegółowe
Średnica czary – 48,5 cm
Wymiary szczegółowe
Średnica czary – 48,5 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo-Nosal
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Chrzcielnica pochodzi z poprzedniej świątyni w Waksmundzie. Została wykonana w nieznanym warsztacie stolarskim w pierwszej połowie XVIII wieku.

Opis

Chrzcielnica w typie kielichowym, stojąca. Stopa w kształcie ćwierćwałka przechodząca w zwężającą się tuleję. Trzon prosty, ujęty dwoma wklęsłymi pierścieniami. Nodus w formie spłaszczonej kuli, zdobionej motywem liści akantu. Czara półkolista, dekorowana wzorem imitującym puklowanie, z profilowanym brzegiem.
Pokrywa na planie koła, w formie podstawy, której krawędź dekorowana jest motywem wieńca laurowego. Na niej znajdują się trzy kabłąki w formie spływów wolutowych zdobionych liśćmi akantu, zakończone trzema mniejszymi, stykającymi się wolutami zdobionymi liśćmi akantu. Podtrzymują one cokolik dekorowany lambrekinem z chwostami, na którym osadzona jest korona w typie zamkniętym, zwieńczona krzyżykiem. Na pokrywie, pośrodku ustawiona jest rzeźbiona grupa przedstawiająca Chrzest Chrystusa w Jordanie, z figurami zanurzonego w wodzie Chrystusa i stojącego na skale św. Jana Chrzciciela. Nad nimi, na złączeniu wolut, unosi się gołębica Ducha Świetego na tle glorii promienistej.
Chrzcielnica polichromowana na sposób imitujący marmoryzację w odcieniach niebieskiego z żółtym żyłkowaniem; pokrywa złocona, srebrzona, zdobiona laserunkami, polichromowana. Polichromia ciał Chrystusa i św. Jana Chrzciciela naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Kielichowy kształt chrzcielnicy wraz z rzeźbiarskim przedstawieniem sceny Chrztu Chrystusa na pokrywie wskazuje, że omawiane dzieło jest typowe dla czasu jego powstania. Ponadto zdobione jest techniką imitującą marmoryzację, popularną zwłaszcza w XVIII wieku. Wobec braku materiałów archiwalnych dotyczących chrzcielnicy, nie udało się ustalić jej autora.

Streszczenie

Chrzcielnica pochodzi z poprzedniej świątyni w Waksmundzie. Została wykonana w nieznanym warsztacie stolarskim w pierwszej połowie XVIII wieku.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły Niżnego Podhala", Kraków 2004
Szydłowski Tadeusz, "Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny, cz. 3: Województwo krakowskie, t. 1, z. 1: Powiat nowotarski", Warszawa 1938

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie:
– T. Chrzanowski, fotografia chrzcielnicy, 1919 r.
– T. Przypkowski, fotografia chrzcielnicy, 1930 r.

Jak cytować?

Maria Działo-Nosal, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-80

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności