Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Wieliczka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Św. Sebastiana
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany Cristo morte krucyfiks rzeźba późnobarokowa rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/09088
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie
Wymiary podstawowe
wysokość – 65 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Figura Chrystusa Ukrzyżowanego powstała w pierwszej połowie XVIII wieku.

Opis

Figura Chrystusa umarłego przybita trzema gwoździami do krzyża o prostych ramionach. Jego ciało jest w delikatnym zwisie o horyzontalnie rozłożonych ramionach. Prawa noga ugięta w kolanie, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Twarz Chrystusa jest szczupła, o głęboko osadzonych, zamkniętych oczach, prostym, krótkim nosie i lekko rozchylonych ustach, okolona krótką brodą skręconą w dwa pukle oraz kręconymi włosami opadającymi na ramiona. Na głowie ma koronę cierniową. Ciało szczupłe, miękko modelowane, o podkreślonej muskulaturze ud i ramion oraz silnie uwypuklonych żebrach i mostku klatki piersiowej. Biodra przesłonięte są białym, krótkim, mocno drapowanym i przylegającym do ciała perizonium z ekspresyjnie rozwianym zwisem tkaniny na prawym boku. Polichromia naturalistyczna z zaznaczonymi śladami męki. Na zakończeniu pionowej belki krzyża namalowana tabliczka z napisem „I.N. / R.I.”.




Zarys problematyki artystycznej

Figura ukazana jest w typie Cristo morte, a więc przedstawia Chrystusa jako umarłego, po tym jak skonał na krzyżu.
Cechuje ją silna ekspresja w sposobie rzeźbienia ciała poprzez plastycznie wydobytą muskulaturę oraz wychudzoną i guzowato kształtowaną klatkę piersiową. Podobnie perizonium modelowane jest w sposób niezwykle ekspresyjny, obficie i fantazyjnie drapowane w partii bioder z silnie rozwianym fragmentem z boku postaci. Zastosowane środki formalne podkreślają silny ładunek emocjonalny, który niesie to przedstawienie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Lekkie zabrudzenia. Figura przemalowana.

Streszczenie

Figura Chrystusa Ukrzyżowanego powstała w pierwszej połowie XVIII wieku. Ukazana jest w typie Cristo morte, a więc przedstawia Chrystusa jako umarłego, po tym jak skonał na krzyżu.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-39

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności