krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Jerzmanowice-Przeginia
Miejscowość
Racławice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany krucyfiks rzeźba XVI wieku
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/06010
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
lata dwudzieste lub trzydzieste XVI wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 60 cm
wysokość – 140 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźba powstała w latach dwudziestych lub trzydziestych XVI wieku i do tej pory używana jest w liturgii, zwłaszcza podczas Wielkiego Piątku.

Opis

Krzyż prosty, współczesny. Rzeźba zawieszona na krzyżu na wyprostowanych ramionach, figura w typie Christo vivo, głowa delikatnie przechylona na prawe ramię; nogi ugięte w kolanach, stopy przebite jednym gwoździem w układzie prawa na lewą. Twarz Chrystusa pociągła, o wyraźnych rysach, dużym i wąskim nosie; okolona krótkim zarostem; na głowie szeroka korona cierniowa. Sylwetka wychudzona, z wydatną klatką piersiową i wąską talią. Perizonium przewiązane na lewym boku, ciasno oplatające biodra. Nad głowią Chrystusa znajduje się titulus w formie białej banderoli z napisem „INRI”. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała z zaznaczonymi śladami męki, perizonium złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Figura, pomimo iż posiada wysokie walory artystyczne nie jest szerzej opisana w literaturze. Posiada cechy stylistyczne charakterystyczne dla późnogotyckiej rzeźby: umęczona twarz, bezwładnie otwarte usta, włosy ułożone w pojedynczy pukiel i perizonium ciasno oplatające biodra z jednym końcem ułożonym na boku. Ekspresję dzieła podkreślają napięte mięśnie, ścięgna, wyprężona klatka piersiowa, palce rąk zaciśnięte na gwoździach. Niewyjaśnioną pozostaje kwestia autora rzeźby i miejsca jej pierwotnego umiejscowienia.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Drewniany krucyfiks gotycki datowany na lata 20. lub 30. XVI wieku częściowo przerzeźbiony i przemalowany o widocznych cechach rzeźby gotyckiej: z wyrazem umęczonej twarzy, bezwładnie otwartymi ustami, z włosami ułożonymi w ciasno skręcony pukiel i perizonium ciasno oplatające biodra z jednym końcem ułożonym na boku. Niewyjaśniona jest kwestia atrybucji dzieła.

Bibliografia

Tomczyk Kazimierz, "Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach", Racławice 2014

Jak cytować?

Maria Działo, "krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-91

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności