Anioł trzymający lichtarz

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/25169
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga ćwierć XVII wieku (po 1630 roku)
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowani, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 56 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Rzeźba anioła trzymającego lichtarz została wykonana prawdopodobnie w drugiej ćwierci XVII wieku (po 1630). Pochodzi z wyposażenia poprzedniego kościoła w Łętowni. Została poddana konserwacji w latach 1985-1986 wykonanej przez Halinę Jaworską.

Opis

Figura pełnoplastyczna, ustawiona na niskiej podstawie. Postać ukazana frontalnie, z głową skierowaną w prawo, w kontrapoście, z obiema rękami uniesionymi z przodu, jedną wysoko, drugą nisko. Twarz ma podłużną, z drugim podbródkiem, o dużych, migdałowatych i opadających oczach, wąskim nosie i ustach, okoloną krótkimi, kręconymi włosami, układającymi się w czub nad czołem. Anioł ubrany jest w ciemnoczerwoną suknię spodnią i złoconą suknię wierzchnią, sięgającą kolan, z podwiniętymi rękawami, przepasaną w talii szarfą. Skrzydła ma złocone, złożone na plecach. Polichromia ciała naturalistyczna.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Po konserwacji.

Streszczenie

Rzeźba anioła trzymającego lichtarz została wykonana prawdopodobnie w drugiej ćwierci XVII wieku (po 1630). Pochodzi z wyposażenia poprzedniego kościoła w Łętowni.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Anioł trzymający lichtarz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/aniol-trzymajacy-lichtarz

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności