Chrzcielnica z pokrywą

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Trzemeśnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Parafia św. Klemensa
Tagi
Chrzest Chrystusa
Miejsce przechowywania
kaplica
Identyfikator
DZIELO/14700
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
1728 rok (chrzcielnica); 1966 rok (pokrywa)
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie; drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 85 cm
Wymiary szczegółowe
Wymiar podstawy – 46 x 50 cm
Średnica – 48 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Według napisu na podstawie chrzcielnicy została ona wykonana w 1728 roku. Była wymieniona w aktach wizytacji kościoła z 1730 (pośrodku kościoła) i z 1748 roku (w nawie głównej, obok ołtarza św. Marii Magdaleny), w tym też roku została poświęcona. Pokrywę wykonano w 1966 roku.


Opis

Wysoka podstawa na rzucie zbliżonym do kwadratu. Trzon tralkowy, kanelowany, ustawiony na kostce, zakończony profilowanym, ośmiobocznym pierścieniem. Czara półkolista, puklowana, o ośmiobocznym, profilowanym brzegu. Na boku podstawy inskrypcja: „A[nno] D[omini] 1728 KAS[…]”. Wewnątrz czary metalowa misa na wodę. Pokrywa drewniana, w formie cokołu, ujętego po bokach złoconymi liśćmi akantu, z drzwiczkami na froncie. Na niej ustawiona grupa rzeźbiarska Chrztu Chrystusa, z klęczącą frontalnie figurą Jezusa oraz stojącego obok, na skale św. Jana Chrzciciela, nad nimi Oko Opatrzności w glorii promienistej oraz gołębica Ducha Świętego. Na skale inskrypcje „966” i „1966”.



Zarys problematyki artystycznej

Kamienna chrzcielnica przyjmuje typową dla czasu jej powstania formę puklowanej czary osadzonej na tralkowym trzonie. Powstała później pokrywa ze sceną Chrztu Chrystusa nawiązuje do funkcji dzieła. Została wykonana z okazji tysiąclecia chrztu Polski.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ubytki mechaniczne podstawy i trzonu chrzcielnicy. Przetarcia polichromii pokrywy, zabrudzenia.

Streszczenie

Według napisu na podstawie chrzcielnicy została wykonana w 1728 roku. Została poświęcona w 1748 roku. Pokrywę wykonano w 1966 roku z okazji rocznicy chrztu Polski. Kamienna chrzcielnica przyjmuje typową dla czasu jej powstania formę.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Chrzcielnica z pokrywą", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-z-pokrywa-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności