Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
Chrzest Chrystusa gloria gołębica Ducha Świętego sztuka drugiej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/10750
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
po 1765 roku
Fundator
Barbara z Janickich Lisicka
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie, laserowanie
Wymiary podstawowe
wysokość – około 170 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Rokokowa chrzcielnica powstała razem z całym wyposażeniem architektoniczno-rzeźbiarskim kościoła, po 1765 roku, którego fundatorką była Barbara z Janickich Lisicka. W czwartej ćwierci XX wieku została poddana konserwacji.

Opis

Chrzcielnica przyścienna. Czara półkolista z imitacją puklowania, z wywiniętym brzegiem, podtrzymywana u dołu przez dwie konsole, zakończone wolutą z uskrzydloną główką anielską. Nakryta płaską pokrywą na planie ściętego koła, na której znajduje się niewielka grupa rzeźbiarska Chrztu Chrystusa. Na pokrywie dwa rzędy ornamentalnych cęg, dolny zwrócony do wewnątrz, górny na zewnątrz, tworzące kabłąki podtrzymujące gołębicę Ducha Świętego w otoku z obłoków i glorii promienistej. Chrzcielnica i pokrywa laserowane w kolorze niebieskim, detale złocone i srebrzone; główka anielska i grupa rzeźbiarska polichromowane naturalistycznie.

Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnica przyjmuje nietypową formę przyściennej czary podtrzymywanej na konsolach, w przeciwieństwie do zazwyczaj stosowanej formy kielichowej. Jej dekoracja rzeźbiarska jest spójna formalnie z rzeźbą pozostałych elementów wyposażenia kościoła. Uskrzydlona główka anielska z konsoli jest analogiczna względem główek aniołków ze zwieńczeń ołtarza głównego i nastaw w kaplicach, zaś gloria promienista z gołębicą Ducha Świętego jest taka sama, jak ta wieńcząca ambonę. Można zatem stwierdzić, że chrzcielnica została wykonana przez ten sam warsztat, który jest autorem łętowskich ołtarzy i ambony. Warsztat ten, prócz Łętowni, zrealizował całe wyposażenie architektoniczno-rzeźbiarskie w kościele w Pleszowie (dziś Nowej Hucie; wyposażenie z dawnego krakowskiego kościoła Wszystkich Świętych), ołtarz główny w Hebdowie oraz retabula boczne w Igołomi.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Rokokowa chrzcielnica powstała razem z całym wyposażeniem architektoniczno-rzeźbiarskim kościoła, po 1765 roku, którego fundatorką była Barbara z Janickich Lisicka. Chrzcielnica przyjmuje nietypową formę przyściennej czary podtrzymywanej na konsolach, w przeciwieństwie do zazwyczaj stosowanej formy kielichowej.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-76

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności