Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Alwernia
Miejscowość
Poręba Żegoty
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Babice
Parafia
Św. Marcina
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/05608
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
około 1900 roku
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, polerowany; mosiądz odlewany, złocony
Wymiary podstawowe
wysokość – 190 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Opis

Podstawa na rzucie ośmioboku, dwuczęściowa, dolna część szeroka i niska o fazowanych krawędziach, górna wysoka i wąska. Trzon gładki, gruszkowaty, ujęty dwoma pierścieniami. Czara w dolnej części półkulista i gładka, w górnej ośmioboczna, zdobiona wgłębnymi ślepymi maswerkami, zakończona wydatnym, profilowanym gzymsem. Pokrywa metalowa, pozłacana. Brzeg w formie korony, zdobiony maswerkami oraz koronką w formie przestylizowanych lilii. Czasza półkulista zdobiona łuskami, zwieńczona cylindrycznym postumentem z dolną częścią zdobioną maswerkami, środkową w kształcie gładkiej wklęski i i górną, profilowaną z niewielką koronką. Na nim, na ośmiobocznym cokoliku, pełnoplastyczna postać św. Jana Chrzciciela z krzyżem w lewej ręce i barankiem leżącym na księdze w prawej. Jego twarz jest pociągła, święty spogląda w dół, ma długie włosy, opadające na plecy i ramiona. Jest ubrany w wielbłądzią skórę i płaszcz zarzucony na prawym ramieniu.

Zarys problematyki artystycznej

Neogotycka w swej formie chrzcielnica jest zbliżona do chrzcielnicy w kościele parafialnym w Brzeszczach, wykonanej w 1902 roku przez kamieniarza z Paczółtowic Jana Strzelichowskiego. Podobieństwa dotyczą nie tylko motywów neogotyckich, ale również pokrywy w kształcie półkuli ujętej ażurowymi koronami z figurą św. Jana Chrzciciela.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Neogotycka chrzcielnica zapewne wykonana około 1900 roku w jednym z warsztatów czynnych w Dębniku koło Krzeszowic. Ze względu na podobieństwo do chrzcielnicy w kościele w Brzeszczach dzieło należałoby przypisać Janowi Strzelichowskiemu.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-29

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności