Chór muzyczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Kocmyrzów-Luborzyca
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Podwyższenia Krzyża Świętego
Tagi
anielska muzyka instrumenty muzyczne rocaille
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/03804
Kategoria
chór muzyczny
Ilość
1
Czas powstania
przed 1728 rokiem, XVIII/XIX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Chór muzyczny prawdopodobnie został wykonany przed 1728 roku, gdyż był wymieniony w aktach wizytacji z tego czasu. W dokumentach powizytacyjnych z 1783 roku chór opisany był jako „drewniany, cały malowany”. Być może w płycinach pierwotnie znajdowały się malowane przedstawienia. Najpewniej na przełomie XVIII i XIX wieku wykonano rzeźbiarską i ornamentalną dekorację balustrady.

Opis

Parapet chóru muzycznego podtrzymywany przez dwie podpory. Balustrada na cokole, podzielona na cztery pola, wydzielone czterema pilastrami o trzonach w formie spływów wolutowych dekorowanych kampanulami i środkową hermą z półpostacią anioła. Pilastry podtrzymują niepełne belkowanie wyłamane na ich osi. Na belkowaniu, na osi skrajnych pilastrów wazony z kwiatami. W polach płyciny w formie leżącego prostokąta, ujęte profilowanymi ramami. W dwóch skrajnych płycinach przedstawienia instrumentów muzycznych ujętych rocaille'm. Dwie środkowe płyciny z figurkami muzykujących puttów flankowanych rocaille'm. Dolna krawędź balustrady, na osi środkowej dekorowana dwiema stykającymi się wolutami, przechodzącymi we wstęgę, ozdobioną rocaille'm. Balustrada polichromowana w kolorze seledynowym, z kolorowymi profilami, ornamentyka i spływy wolutowe złocone i srebrzone.


Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Spękania struktury, przetarcia polichromii, złoceń i srebrzeń, zabrudzenia.

Streszczenie

Chór muzyczny prawdopodobnie został wykonany przed 1728 roku, gdyż był wymieniony w aktach wizytacji z tego czasu. W dokumentach powizytacyjnych z 1783 roku opisany był jako „drewniany, cały malowany”. Być może w płycinach pierwotnie znajdowały się malowane przedstawienia. Najpewniej na przełomie XVIII i XIX wieku wykonano rzeźbiarską i ornamentalną dekorację balustrady.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Domański Roman, "Krótki zarys dziejów kościoła i parafii luborzyckiej", Kraków 1994
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Chór muzyczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chor-muzyczny-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności