Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Stryszów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Parafia Św. Jana Kantego
Tagi
Chrzest Chrystusa
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/08274
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
chrzcielnica: druga połowa XVIII wieku (po 1748 roku); pokrywa: XIX wiek
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie; drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, laserowanie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Kamienna chrzcielnica powstała w drugiej połowie XVIII wieku, najpewniej po 1748 roku, gdyż nie została wymieniona w aktach wizytacji z tego czasu. W XIX wieku dobudowano do niej pokrywę.

Opis

Chrzcielnica kamienna, ustawiona na dwustopniowej podstawie, na planie półkola. Stopa na planie koła, na wysokim cokole, gładka. Trzon prosty, nodus gruszkowaty, ujęty dwoma pierścieniami. Podstawa czary wklęsło-wypukła. Czara półkolista z imitacją puklowania, z wyodrębnionym brzegiem. Pokrywa drewniana, profilowana, z sześcioma kabłąkami podtrzymującymi cokół, na którym stoi grupa rzeźbiarska Chrztu Chrystusa.


Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnica ma najbardziej popularną dla tego rodzaju dzieł formę kielicha. Elementy takie jak gruszkowaty nodus czy czara dekorowana w sposób imitujący puklowanie wskazują na to, że mogła powstać w XVIII wieku.
Kamienne chrzcielnice (oprócz marmurowych) często były polichromowane. Prawdopodobnie omawiane dzieło również, o czym świadczą plamy, być może stanowiące pozostałości malatury. Chrzcielnice posiadały pokrywy, które chroniły wodę przez zanieczyszczeniem, jak i przed profanacją (np. czarami). Pokrywa omawianego dzieła ma formę eklektyczną, została dodana do chrzcielnicy w późniejszym czasie, najpewniej w XIX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Liczne przetracia i ubytki mechaniczne, zabrudzenia.

Streszczenie

Kamienna chrzcielnica powstała zapewne w drugiej połowie XVIII wieku, najpewniej po 1748 roku, gdyż nie została wymieniona w aktach wizytacji z tego czasu. W XIX wieku dobudowano do niej pokrywę. Chrzcielnica ma najbardziej popularną dla tego rodzaju dzieł formę kielicha. Elementy takie jak gruszkowaty nodus czy czara dekorowana w sposób imitujący puklowanie wskazują na to, że mogła powstać w XVIII wieku.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-46

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności