Chrzcielnica została wykonana w 1923 roku z fundacji Walentego Rzepy z Bugaju (dawna część Koźmic Wielkich). Wykonał ją krakowski rzeźbiarz Franciszek Styczeń.
Chrzcielnica z pokrywą ustawiona na dwustopniowym, kamiennym cokole na rzucie kwadratu. Stopa w formie ośmiokąta foremnego na kształt jednolalkowej tralki, trzon żłobkowany. Czara ośmioboczna, puklowana. Pokrywa na ośmiobocznej, profilowanej podstawie z uszami po dwóch bokach, na bocznych i tylnych kwaterach napis „R(OKU) P(AŃSKIEGO) 1923 FUNDAT RZEPA z BUGAJU”. Zwieńczona złoconą koroną, od dołu ujętą puklowaniem, na której ustawiona rzeźbiona, pełnoplastyczna scena Chrztu Chrystusa w Jordanie. Chrystus ukazany ze złożonymi rękami, stoi w wodzie, powyżej na skałach Jan Chrzciciel trzymający w lewej ręce wysoki krzyż, a w prawej konchę. Nad nimi wydłużona gloria z gołębicą Ducha Świętego. Tło sceny stanowi drzewo.
Chrzcielnica została wykonana w 1923 roku z fundacji Walentego Rzepy z Bugaju (dawna część Koźmic Wielkich). Wykonał ją krakowski rzeźbiarz Franciszek Styczeń. Chrzcielnica wraz z rzeźbiarskim przedstawieniem Chrztu Chrystusa należy do typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego. Dekoracja, zwana puklowaniem, która zdobi czarę była charakterystyczna zwłaszcza dla sztuki w XVI i XVII wieku. Występowała przede wszystkim w złotnictwie i na czaszach chrzcielnic.
Dostateczny, odpryski polichromii, widoczny podkład.
Chrzcielnica została wykonana w 1923 roku z fundacji Walentego Rzepy z Bugaju (dawna część Koźmic Wielkich). Wykonał ją krakowski rzeźbiarz Franciszek Styczeń.
Maria Działo, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-4