Rzeźba została wykonana do ołtarza w 1826 roku i odnowiona wraz z nim w 1923, 1970, między 1987 i 1991 rokiem oraz ostatni raz w 2012 roku.
Figura ścięta z tyłu, na cokole. Święty Wojciech został ukazany w pozycji stojącej z uniesionymi rękami, w prawej trzyma krzyż misyjny. Twarz ma pociągłą, brwi wąskie, oczy szeroko otwarte, głęboko osadzone, nos prosty, wąski i długą, sięgającą dekoltu brodę. Jest ubrany w sutannę, komżę, ornat, stułę i paliusz; na głowie ma infułę. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna, szaty i atrybuty złocone.
Święty Wojciech urodził się w Czechach, podczas bierzmowania przyjął imię Adalbertus. Był biskupem Pragi, misjonarzem na Węgrzech, w Polsce i w Prusach, gdzie został zamordowany w 997 roku. W kościele w Skawinie został ukazany frontalnie, w uproszczony sposób, bez identyfikujących go jednoznacznie atrybutów, jedynie z krzyżem, który pozwala ujrzeć w nim jednego z misjonarzy i biskupów. Omawiana rzeźba odpowiada umieszczonej po przeciwnej stronie figurze św. Stanisława, również jednego z najważniejszych świętych patronów Polski. Cechuje ją dobra jakość artystyczna – ma poprawnie odwzorowane proporcje ciała, gesty oraz sposób ułożenia fałdów szat.
Rzeźba była odnowiana wraz z ołtarzem w 1923, 1970, między 1987 i 1991 rokiem oraz ostatni raz w 2012 roku.
Rzeźba przedstawiająca św. Wojciecha powstała w 1826 roku i była wielokrotnie odnawiana. Odpowiada ona umieszczonej po przeciwnej stronie figurze św. Stanisława. Cechuje ją dobra jakość wykonania – prawidłowo oddano proporcje ciała oraz gesty rąk.
Agata Felczyńska , "Św. Wojciech", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-29