Św. Władysław

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Jabłonka
Miejscowość
Orawka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Jana Chrzciciela
Tagi
ołtarz główny św. Władysław
Miejsce przechowywania
ołtarz główny, prawa bramka
Identyfikator
DZIELO/04976
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1693-1705
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźba św. Władysława powstała około 1693-1705 roku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim. Umieszczono ją na prawej bramce ołtarza głównego w kościele w Orawce.

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu, przedstawiająca św. Władysława. Święty ukazany frontalnie z jabłkiem królewskim w prawej dłoni i toporem w lewej. Twarz podłużna o głęboko osadzonych oczach i krótkim nosie, okolona brodą. Włosy półdługie, falowane. Święty ubrany jest w pełną, srebrną zbroję płytową, niebieską tunikę lamowaną złotem oraz złoty płaszcz spięty klamrą, podbity czerwienią, obficie drapowany w dolnej partii, w górnej zdobiony rautami i kaboszonami, na głowie ma założoną koronę zamkniętą. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała, strój i atrybuty złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba nosi cechy formalne bliskie dziełom z XVII wieku. Charakteryzuje ją sztywny układ sylwetki i delikatnie zaznaczony kontrapost. Również drapowanie szat jest statyczne i pozbawione ekspresji, składa się z prostych fałd opadających wzdłuż ciała. Rzeźba przedstawia św. Władysława, który żył w XI wieku, był synem Beli I (króla Węgier) oraz nieznanej z imienia córki Mieszka II. W 1077 roku objął tron węgierski. Słynął ze świątobliwego życia i cieszył się dużą sympatią u poddanych. Jest patronem Węgier. W ikonografii przedstawiany jest w zbroi oraz z insygniami królewskimi. W rzeźbie orawskiej trzyma w ręku topór, co ma symbolizować jego odwagę.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Rzeźba św. Władysława powstała około 1693-1705 roku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim. Umieszczono ją na prawej bramce ołtarza głównego w kościele w Orawce. Nosi cechy formalne bliskie dziełom z XVII wieku. Przedstawia św. Władysława, który żył w XI wieku, był synem Beli I (króla Węgier) oraz nieznanej z imienia córki Mieszka II.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Trajdos Tadeusz, Pieńkowska Hanna, "Kościół w Orawce", Kraków 1999

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Władysław", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wladyslaw-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności