Płaskorzeźba powstała w latach około 1693-1705 w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim. Umieszczono ją na ołtarzu głównym w kościele w Orawce.
Na owalnej tacy, ukazana frontalnie płaskorzeźbiona głowa św. Jana Chrzciciela. Twarz szczupła o łagodnych rysach, zamkniętych oczach, długim nosie, okolona ciemną brodą. Włosy długie, ciemne w spływające po bokach w postaci fal, z przedziałkiem na środku głowy. Na twarzy i szyi ślady krwi. Wokół tacy obfity i plastycznie kształtowany, ażurowy suchy akant. Polichromia naturalistyczna, akant złocony.
Rzeźba nosi cechy formalne bliskie dziełom z XVII wieku. Charakteryzuje ją spokojny wyraz twarzy pozbawiony ekspresyjnej mimiki. Święty Jan Chrzciciel był pustelnikiem, prorokiem, synem Zachariasza i Elżbiety, która była krewną Marii, matki Jezusa. Święty głosił potrzebę nawrócenia oraz przygotowywał drogę na nadejście Mesjasza. Jan Chrzciciel naraził się królowi Herodowi, wypominając mu jego nieślubny związek z Herodianą. Został ścięty w położonej nad Morzem Martwym twierdzy Macheront na prośbę Salome, córki Herodiany, która została namówiona do tej zbrodni przez matkę. Przedstawienie głowy leżącej na misie jest jednym z elementów ikonografii tego świętego.
Dobry
Płaskorzeźba powstała w latach około 1693-1705 w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim. Umieszczono ją na ołtarzu głównym w kościele w Orawce. Nosi cechy formalne bliskie dziełom z XVII wieku. Charakteryzuje ją spokojny wyraz twarzy pozbawiony ekspresyjnej mimiki. Święty Jan Chrzciciel był pustelnikiem, prorokiem, synem Zachariasza i Elżbiety. Jan Chrzciciel naraził się królowi Herodowi, wypominając mu jego nieślubny związek z Herodianą. Został ścięty w położonej nad Morzem Martwym twierdzy Macheront na prośbę Salome, córki Herodiany. Przedstawienie głowy leżącej na misie jest jednym z elementów ikonografii św. Jana Chrzciciela.
Maria Działo, "Głowa św. Jana Chrzciciela", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/glowa-sw-jana-chrzciciela