Św. Stefan

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Jabłonka
Miejscowość
Orawka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Jana Chrzciciela
Tagi
ołtarz główny św. Stefan
Miejsce przechowywania
ołtarz główny, lewa bramka
Identyfikator
DZIELO/04975
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1693-1705
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźba św. Stefana powstała około 1693-1705 roku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim. Umieszczono ją na lewej bramce ołtarza głównego w kościele w Orawce.

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu, przedstawiająca św. Stefana. Święty ukazany frontalnie w postawie stojącej z jabłkiem królewskim w prawej dłoni i berłem w lewej. Twarz podłużna o dużych oczach, lekko rozchylonych ustach, okolona długą, bujną, czarną brodą. Święty ubrany jest w strój szlachecki, składający się z wysokich butów, srebrzonego kontusza przepasanego w partii bioder, zapinanego na guzy oraz przerzuconego przez ramiona, spiętego na piersi złotego płaszcza z czerwoną podszewką, ozdobionego kaboszonami i rautami na lamówce. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała, szaty i atrybuty złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba nosi cechy formalne bliskie dziełom z XVII wieku. Charakteryzują ją sztywny układ sylwetki i delikatnie zaznaczony kontrapost. Również drapowanie szat jest statyczne i pozbawione ekspresji, składa się z prostych fałd opadających wzdłuż ciała. Rzeźba przedstawia św. Stefan, syna Gejzy, księcia węgierskiego, po którym objął rządy na Węgrzech w 997 roku. W 1000 roku Stefan został koronowany i panował 38 lat. Jest patronem Serbii, Węgier oraz tkaczy.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Rzeźba św. Stefana powstała około 1693-1705 roku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim. Umieszczono ją na lewej bramce ołtarza głównego w kościele w Orawce. Nosi cechy formalne bliskie dziełom z XVII wieku. Charakteryzują ją sztywny układ sylwetki i delikatnie zaznaczony kontrapost.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Trajdos Tadeusz, Pieńkowska Hanna, "Kościół w Orawce", Kraków 1999

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Stefan", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stefan-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności