Rzeźba powstała w pierwszej ćwierci XX wieku. Umieszczono ją po lewej stronie ołtarza głównego z około 1906 roku.
Rzeźba św. Piotra ustawiona na niskim prostopadłościennym cokole, o ściętych narożach. Święty Piotr ustawiony frontalnie, w prawej dłoni trzyma laskę pasterską, a w lewej dwa złote klucze. Twarz podłużna, ze zmarszczonym czołem, z długim nosem, dużymi oczami, okolona średniej długości brodą. Włosy siwe, kędzierzawe, z charakterystycznym kosmykiem nad czołem. Ubrany jest w długą beżową suknię z długimi rękawami oraz brązowy płaszcz ze złotą podszewką, zdobiony na brzegach złoconym pasem, spięty pod szyją dekoracyjną klamrą. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna, detale złocone.
Rzeźba św. Piotra powstała w pierwszej ćwierci XX wieku. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora rzeźby. Święty Piotr został ukazany w tradycyjnym ujęciu z atrybutami: kluczami symbolizującymi władzę namiestnika Chrystusa oraz laską pasterską nawiązującą do jego udziału w misji apostolskiej. Jednak wizerunek św. Piotra charakteryzują nie tylko jego atrybuty, ale również fizyczny wygląd, który jest powszechnie rozpoznawalny w ikonografii chrześcijańskiej. W sztuce Orientu święty ma kręcone włosy, natomiast w sztuce Zachodu, wręcz przeciwnie, jest łysy lub ma tylko kępkę włosów na głowie. Jego broda jest zawsze krótka. Rzeźba w kościele w Łękawicy łączy wszystkie te cechy. Liczba atrybutów przypisywanych św. Piotrowi jest nieliczna. Niektóre charakteryzują go jako apostoła, inne jako papieża. Najwcześniejszym i najbardziej rozpowszechnionym są klucze, które po raz pierwszy w ikonografii świętego pojawiły się w połowie V wieku, a następnie stały się wręcz jego znakiem rozpoznawczym. Zwykle świętego przedstawiano z dwoma kluczami: złotym i srebrnym. Klucze symbolizują jego władzę w sprawach życia wiecznego i doczesnego, moc rozwiązywania i wiązania wszystkiego, zgodnie ze słowami, jakie wypowiedział Jezus do św. Piotra: „I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 19). Po drugiej stronie ołtarza znajduje się rzeźba św. Pawła pochodząca z tego samego warsztatu rzeźbiarskiego.
Dobry.
Figura św. Piotra ustawiona na ołtarzu głównym w kościele w Łękawicy reprezentuje tradycyjny typ ikonograficzny ukazujący świętego apostoła z kluczem i laską pasterską w dłoni. Po drugiej stronie ołtarza znajduje się rzeźba św. Pawła pochodząca z tego samego warsztatu rzeźbiarskiego. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora dzieł. Rzeźby powstały w pierwszej ćwierci XX wieku.
Maria Działo, "Św. Piotr", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-piotr-32