Św. Mikołaj

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Raciechowice
Miejscowość
Raciechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Św. Jakuba Apostoła
Tagi
rzeźba późnobarokowa
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/14069
Kategoria
rzeźba
Czas powstania
1779 rok
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, złocenie, srebrzenie, polichromowanie
Wymiary podstawowe
wysokość – 161 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 146 cm
Szerokość figury – 100 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Mikołaja powstała razem z całym rokokowym wyposażeniem kościoła w 1779 roku. Została wykonana przez współpracujących ze sobą braci – Antoniego i Ignacego Korneckich.

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu i drążona, ustawiona na niskiej podstawie. Święty zwrócony w trzech czwartych w lewo, z pochyloną głową, w kontrapoście i lekko esowato wygiętą sylwetką. W prawej, wysuniętej w bok ręce trzyma pastorał, lewą podtrzymuje otwartą księgę, na której leżą trzy kule. Twarz ma szczupłą, pociągłą, o podkreślonych kościach policzkowych, blisko osadzonych, migdałowatych oczach, dużym nosie i wąskich ustach. Twarz okolona jest gęstą brodą opadającą na pierś, rzeźbioną w drobne pukle oraz półdługimi, kręconymi włosami opadającymi w na tył głowy. Na głowie ma infułę z taśmami (fannones). Święty ubrany jest w albę, rokietę dekorowaną przy brzegu płaskorzeźbioną koronką, mucet, stułę, kapę zapiętą na piersi, na dłoniach ma rękawiczki. Przy lewej nodze szaflik z trzema półpostaciami w środku z głowami skierowanymi w górę i rękami złożonymi w geście modlitwy. Figura niemal w całości złocona, detale stroju srebrzone, szaflik polichromowany na czerwono.

Zarys problematyki artystycznej

Figura św. Mikołaja pod względem formalnym odpowiada rzeźbom tworzonym w warsztacie Korneckich. Czas jej powstania wskazuje jednak, że została wykonana po rozwiązaniu warsztatu w Gdowie (1776) przez pracujących w nim dawniej braci, Antoniego i Ignacego Korneckich, synów Piotra Korneckiego. Figury obu biskupów z ołtarza głównego w Raciechowicach są niezwykle podobne do rzeźb niezidentyfikowanych biskupów z ołtarza św. Wojciecha z fary w Bochni i zostały wykonane niewątpliwie przez tego samego rzeźbiarza. Święty Mikołaj był biskupem Miry, dlatego przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Jego atrybutem jest trzymana w ręku księga Ewangelii. Postacie i przedmioty towarzyszące świętemu odnoszą się do licznych cudów i legend związanych z jego życiem. Trzy kule leżące na księdze nawiązują do legendy, według której Mikołaj uratował trzy córki mieszczanina od nierządu, przez podarowanie im w posagu złotych kul. Trójka chłopców w szafliku przypomina historię o uchronieniu ich przez biskupa od kary śmierci.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia złoceń i srebrzeń.

Streszczenie

Figura św. Mikołaja powstała razem z całym rokokowym wyposażeniem kościoła w 1779 roku. Została wykonana przez współpracujących ze sobą braci – Antoniego i Ignacego Korneckich. Święty Mikołaj był biskupem Miry, dlatego przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Postacie i przedmioty towarzyszące świętemu odnoszą się do licznych cudów i legend związanych z jego życiem.

Bibliografia

Brzozecki Sławomir, "Św. Mikołaj" , [w:] "Encyklopedia katolicka, t. 12" , Lublin 2008 , s. 967-968
Biliński Piotr, "Raciechowice", Kraków 2003

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Mikołaj", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-mikolaj-15

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności