Św. Longin

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Frydman
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Kościół
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Tagi
rzeźba późnobarokowa rzeźba XVIII wieku Spisz
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/11999
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1751-1757
Fundator
Michał Lorencs, Antál Mednyanszky de Megyes
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarze boczne wraz z dekoracją rzeźbiarską powstały w latach 1751-1757 w czasie modernizacji wnętrza świątyni staraniem ówczesnego proboszcza, księdza Michała Lorencsa, przy wsparciu barona Antála Mednyanszkyego de Megyes, który miał przywilej patronatu w stosunku do kościoła. Z niezachowanej do dziś księgi rachunkowej z lat 1751-1829, na którą powoływali się dawni badacze wiadomo, że ołtarze boczne zostały wykonane przez niewymienionego z nazwiska rzeźbiarza z Preszowa, natomiast pozłocone przez Dawida Kramera, malarza z Preszowa, jednocześnie trzej rzeźbiarze z rodziny Wierzbickich z Nowego Targu wykonali nieokreślone figury do wszystkich ołtarzy.

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu, drążona, zwrócona frontalnie, z głową skierowaną w prawo, w kontrapoście. Święty w lewej ręce trzyma włócznię, prawa spoczywa na piersi. Twarz ma okrągłą o migdałowatych oczach, lekko garbatym nosie i pełnych ustach, okoloną krótką brodą i wąsami oraz długimi silnie skręconymi włosami opadającymi na plecy. Postać ubrana jest w tunikę sięgającą kolan, rzymską zbroję z piórami oraz płaszcz zawieszony na taśmie, opadający na lewy bok. Na głowie ma wieniec laurowy, na nogach wysokie sandały. Ciało polichromowane naturalistycznie, szaty i atrybuty złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Dekoracja rzeźbiarska ołtarza jest niejednorodna, wykonana niewątpliwie przez kilku artystów. Osiem głównych figur w obu ołtarzach bocznych można potraktować jako spójny formalnie zespół. Wyróżniają się one pod względem poziomu wykonania spośród pozostałej dekoracji rzeźbiarskiej kościoła. Wszystkie figury charakteryzuje ten sam typ twarzy o głęboko osadzonych, migdałowatych oczach, lekko garbatych nosach, pełnych ustach ze znamiennie rzeźbionymi wąskimi wąsami oraz silnie skręconymi puklami brody i włosów. Sylwetki pozowane są dosyć zachowawczo, zaś we wszystkich przypadkach tkanina ściśle przylega do ciała i jest obficie drapowana. Figury zostały wykonane niewątpliwie przez tego samego artystę, którym z dużym prawdopodobieństwem był nieznany z nazwiska rzeźbiarz z Preszowa.
Mimo, że w wizytacji z 1832 roku figura została określona jako św. Tomasz z Akwinu, to nie odpowiada temu jej ikonografia. Strój rzymskiego żołnierza oraz włócznia jako atrybut pozwala zidentyfikować rzeźbę jako św. Longina.
Imię tego świętego znamy z apokryfów, gdyż Ewangelia wymienia go bezimiennie jako setnika. On też przebił bok ukrzyżowanego Chrystusa i wówczas doznał nawrócenia, dlatego jego atrybutem jest włócznia. Figura św. Longina w tym miejscu ma również uzasadnienie ikonograficzne, gdyż znajduje się w ołtarzu Krzyża Świętego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia; spękania warstwy złoceń.

Streszczenie

Figura św. Longina znajdująca się w prawym ołtarzu bocznym została wykonana w latach 1751-1757 razem z całym wyposażeniem i jego dekoracją rzeźbiarską, prawdopodobnie przez nieznanego z nazwiska rzeźbiarza z Preszowa. Strój rzymskiego żołnierza oraz włócznia jako atrybut pozwala zidentyfikować rzeźbę jako św. Longina. On też przebił bok ukrzyżowanego Chrystusa i wówczas doznał nawrócenia, dlatego jego atrybutem jest włócznia.

Bibliografia

Monita Rafał, Skorupa Andrzej, "Frydman. Kościół św. Stanisława BM", Kraków 2014
Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły polskiego Spisza", Kraków 2001
Trajdos Tadeusz, "Parafia i życie religijne we Frydmanie do 1832 roku" , [w:] "Dzieje wsi Frydman" , red.Janicka-Krzywda Urszula, Słabosz-Palacz Katarzyna, Rak Maciej , Kraków-Frydman 2011 , s. 15-56
Šimončič Jozef, Karabová Katarína, "Kanonické vizitácie dunajeckého dekanatu v spišskom biskupstve z roku 1832", Krakov 2015
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Longin", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-longin

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności